| TheBlazes a întrebat:

Recent mi-am facut un PC si vreau sa stiu daca ar merge jocurile astea mai noi pe el.
Intel Core i3 4160 @3.6 GHz
NVIDIA GeForce GTX 650 ASUS 1GB
16GB RAM DDR3 1600 MHz CL9 XMP
SSD Corsair Force LS 3 Series 120GB
Placa de baza H81M-K
Sursa Thermaltake Smart SE 530W 87% efficiency
Windows 7 64 bit
Dar am o problema frustranta la el. Cand deschid de exemplu Google Chrome, un ventilator incepe sa se auda putin mai tare.
Nu pot spune ca este barait, doar ca se aude mai tare. Ca am verificat in BIOS si am vazut ca ala de la procesor are ~1400 RPM.Este mult sau putin?
Alt exemplu, se incarca windows-ul, deschid skype-ul
Pe scurt, cand exista activitate pe SSD se aude acel sunet ciudat.

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu stiu cum ti-ai facut tu acel pc, dar nu ai asamblat ceva bine pe acalo daca tu spui ca placa video se prafuieste dupa cateva secunde, inseamna ca ai montat ventilatoarele aiurea. Si este perfect normal sa se auda mai tare cand ventiloatoarele au activitate, daca ai luat o carcasa din categoria petardelor. Face rezonanta cu carcasa.

| TheBlazes explică (pentru Jipa95):

Deci nu, EU l-am luat de pe net nou si i-am schimbat ssd-ul, sursa, ram-ul, in rest n-am umblat, si ori montezi placa video bine, ori nu merge, nu se poate s-o montezi gresit

| TheBlazes explică (pentru Jipa95):

So chestia ii can LA inceput n-a cost nicio problems, dupa cateva luni a inceput sa she intample asta.

| TheBlazes explică (pentru TheBlazes):

Iarta-mi cuvintele dar am spell checking activated si nu stau sa verific toate cuvintele

| TheBlazes explică (pentru Jipa95):

Carcasa chiar se poate spune ca este petarda pentru can este din China laughing

| TheBlazes explică:

Am uitat sa mentionez ca n-am praf in calculator doar la placa video, cum o curat, in 2-3 se prafuieste. E posibil sa fie de la placa video?