| GamesAndrey a întrebat:

Sony Vegas daca rendareste un video scapa si putin din lag-ul din video? sau rendareste videoul asa cum este? ca sunt putin curios, sau youtube-ul atunci cand pui videoul pe youtube (adica cand scrie la final ca se proceseaza) NU PREA M-AM EXPRIMAT DESTUL DE CLAR CA SA INTELEGE-TI SI VOI

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu, nu scapa de lag.
Si nici cand pui un video pe YouTube nu elimina lagul.
Totusi, este o mare diferenta intre fereastra in care poti tu vizualiza proiectul in Sony Vegas si produsul rezultat dupa render.
Este foarte probabil ca in fereastra de vizualizare (preview) in Sony Vegas sa ai lag, pentru ca face parte din program, iar programul ocupa deja suficienta memorie a pc-ului ca sa se mai ocupe si de vizualizare.
In plus, programul se concentreaza pe editarea video-ului/video-urilor, nu pe vizualizarea lor, deci e foarte posibil sa ai lag cand il vizualizezi.
De obicei daca asta este problema, si anume lagul din fereastra de preview, acesta dispare dupa render, cand este vizualizat cu un program specializat in asa ceva.
Acum depinde si de cauza lagului, asa cum am zis, poate fi ori de la video, ori de la fereastra de peview.
Dar incearca sa pui video-ul respectiv odata la render, cauta niste setari bune pe net, sau foloseste niste setari implicite din program pentru HD (sunt destul de bune cele din program) si vezi daca exista lag in produsul final.
Iar legat de YouTube, procesarea se refera la cu totul altceva, daca urci ceva pa YouTube, urci exact asa cum este, upload-ul nu schimba absolut nimic din continutul/calitatea/felul in care merge un video.