| Justusee34 a întrebat:

Salut.
SSD 120 GB ADATA SU650
Sau
KINGSTONE 120 GB A400?

Am inteles cu cat TBW e mai mare cu atat durata de viata e mai mare, e adevarat?
Am inteles ca adata 120 gb su650 are 70 tbw, e adevarat?
Ce ssd recomandati?

O sa il folosesc pe un laptop pana imi iau pc dupa il mut pe pc!

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cred ca te referi la MTBF. Eu ti-as recomanda un WD NEW Green 120GB http://bit.ly/2FVRRtV e intre la MTBF si e destul de ok, am avut foarte multe pana acum si nu m-au dezamagit. Subiectiv, la fel, as merge pe Samsung, dar nu-ti intra in buget nici macar un EVO/PRO, cel mai mic fiind de 250.

| NLS a răspuns:

Nu recomand Adata, un procent destul de ridicat dintre modele ieftine de la ei vin defecte din fabrica.
La fel Intenso, TeamGroup, Innovation sau MediaRange.

Modelele scumpe (premium) de la Adata cred ca sunt ok, acolo nu am vazut retur mare.
(pe site-ul strain de unde cumpar apare procentul de retur, mult mai exact decat pe PCGarage ).

Kingston sunt destul de ok, sunt fiabile din cate stiu, dar au viteza mai mica decat Samsung.
Per total merita, daca nu vrei cumva alte firme cam de aceeasi talie (Patriot, Transcend, SiliconPower, Sandisk, Toshiba).

Eu pe primele locuri pun Samsung, urmati de PNY, Mushkin (nu se mai prea gasesc in Ro din pacate), WD, Seagate, Verbatim si Crucial.

| ziftode a răspuns:

Kingston e al 3-lea producator de cipuri de storage (ssd, flash, usb stick, etc.) dupa Samsung si Intel, eu personal, daca ma intrebi ce as alege, as raspunde asa:

mai bine dau bani pe Kingston decat sa iau AData pe gratis, si sa imi crape ssd-ul cand imi e lumea mai draga cu tot windows-ul si documentele pe el, asta daca nu schimb ssd-ul de 2-3 ori inainte de a incepe sa lucrez pe el... MI S-A INTAMPLAT LA UN FLASH AData

moment in care raspunsul e Kingston... ORICE AR FI