| ParradiSs a întrebat:

Stie cineva cum fac sa se vada absolut tot ecranul unui film online, pentru ca, o buna parte din ecran este neagra https://postimg.cc/ns202Zxd un ex, nu stiu cat vi se pare asa, dar cand dau pe full screen e cam 15-20% din dimensiunea ecranului neagra... In afara de notch, deci, stie cineva daca e vreo aplicatie sau browser care sa ma ajute cu aceasta problema?

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce telefon ai si pe ce site intrii daca zici ca nu ti se vad bine, si nu ti s-a explicat bine? Ia incearca Netflix sau orice alta aplicatie de filme optimziata bine pentru rezolutia oricarui ecran?

| ParradiSs explică (pentru CM7YRE):

Am un xiaomi redmi 6 pro, mi se vad pe orice site la fel, pe Netflix nu am incercat, dar pe Stremio se vede la fel, bine, la stremio mai este sa mi se difuzeze cu aplicatia telefonului dar nu are subitrare...

| CM7YRE a răspuns (pentru ParradiSs):

Nu toate site-urile ruleaza/sunt optimizate pe toate aplicatiile/rezolutiile/telefoanele, de-asta iti zic. Posibil sa fie cauza site-ului, poate gasesti ceva anume astfel incat sa-ti ruleze bine. Daca testezi pe acelasi model de telefon si nu face la fel, e clar ca e o anumita "problema/setare" la tine, dar cel mai probabil e ideea de optimizarea si incadrarea site-ului in rezolutia ta.

| mihai69 a răspuns:

Păi de ce nu descarci și filmele online, să le vezi pe urmă pe tot ecranul?!?

| ParradiSs explică (pentru mihai69):

Pai se descarca cam greu si sunt anumite filme pe care nu le gasesc, dar nu aici este problema, ci la serialecrying

| anonimg a răspuns:

Nu ma pricep, dar poti pune intrebarea ta unui specialist, in josul paginii urmatoare: https://www.digitalcitizen.ro/......440p-4k-8k
In locul tau as incerca sa ma joc cu rezolutia monitorului in timpul filmului.

| ParradiSs explică (pentru anonimg):

Nu de pc vorbesc, ci despre telefonsad

| rmarius18 a răspuns:

Salut ParradiSs!
In primul rand trebuie sa vezi daca ai driverul placii video instalat si eventul e indicat sa faci upgrade la ultima versiune. Acum depinde si de ce soft, adica player folosesti pentru a vizualiza filmele. Eu de regula folosesc BSplayer deoarece e foarte usor de utilizat si are foarte multe functii.
Este foarte important aspectul ratio cu care filmul este inregistrat: adica cati pixeli are pe latime respectiv lungime. Daca tu de exemplu ai monitorul fabricat pe alte dimensiuni (pixeli)- adica monitorul tau poate reda mai multi pixeli decat are filmul atunci softul nu poate "inventa" alti pixeli pentru ai adauga sa se vada pe intreg monitorul si astfel pune o dunga neagra.
In principiu poti face sa se vada pe tot ecranul dar vei pierde din latime.
Sunt standarte 6pe9 4 pe 3....etc ar trebui sa vezi pe ce aspect ratio este facut filmul si sa corespunda cu ce ai tu.
Cum sunt mai multe dimensiuni e greu sa iti iei un monitor pentru fiecare film laughing

| ParradiSs explică (pentru rmarius18):

Cred ca ai inteles gresit intrebarea, in primul rand zisei ca doar filmele online se vad asa, cele descarcate sau videoclipurile din tel se vad perfect, iar in al doilea rand este vorba de telefon, unde ai vazut monitoate cu notch?happy adica eu unu nu am mai vazutlaughing