| justmisterious a întrebat:

Stie cineva de ce aplicatia Kies imi zice vesnic faptul ca telefonul meu ( galaxy fit) are ultima versiune ( 2.3.4) cand de fapt am vazut ca exista 2.3.6?

Răspuns Câştigător
| ExpertCompanyGroup a răspuns:

Pentru ca exista android specific pentru Orange, Vodafone etc., ba mai mult difera android pentru Orange Romania fata de Orange Germania de exemplu Andoid pentru Orange Romania se numeste ORO, pentru Cosmote COA, liber de contract ROM, de exemplu Android version: 2.3.4 – Romania telefon liber de contract
GT-I9000_ROM_2_20110823173424
unde GT-I9000 inseamna modelul tefenolui, in cazul de fata Samsung Galaxy S. Are legatura retaua cu modelul de ROM si codul de produs. De exemplu pentru Orange codul de produs 2.3.4 pentru Samsung Galaxy S este GT-I9000HKDORO, cosmote GT-I9000HKDCOA, liber de contract GT-I9000HKYROM

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ExpertCompanyGroup a răspuns:

Pentru ca Kies nu verifica numai veriunea de soft ci si reteaua. De exemplu daca ai Orange si cea mai noua versiune este 2.3.6 (europe), pana ce nu se lanseaza 2.3.6 varianta Orange Romania, nu ti se va instala.

| justmisterious explică (pentru ExpertCompanyGroup):

Am cosmote dar am schimbat cartela si am pus si Orange si tot asabig grin. Dar ce legatura are reteaua?

| justmisterious explică (pentru ExpertCompanyGroup):

Ahambig grin. Nu stiam. Ma intreb oare cand va aparea ceva nou si la timp si in Romanialaughing

| ExpertCompanyGroup a răspuns (pentru justmisterious):

Eu iti recomand sa astepti, verificand Kies saptamanal odata cel putin. Sau, poti sa verifici pe www.sammobile.com la modelul telefonului tau, acolo apar cele mai noi ROM-uri, liber de contract, ca si pentru toate retelele, inclusiv Open Europe (valabil pe tot teriotiul Europei). Poti sa faci update si manual, dar nu iti recomand din 2 motive: 1: Pierzi garantia telefonului si 2: Daca nu stii ce faci, risti sa nu iti mai porneasca telefonul.

| justmisterious explică (pentru ExpertCompanyGroup):

Mersi multhappy

| justmisterious explică (pentru ExpertCompanyGroup):

M-am uitat pe site-ul de care mi-ai zis tu dar de Romania nu scrie nimic ca ar fi aparut ceva nou

| ExpertCompanyGroup a răspuns (pentru justmisterious):

Inseamna ca inca nu s-a lansat ROM nou pentru Romania. Si iata motivul pentru care nu gaseste KIES. Poti sa verifici pe sammobile si daca vezi ca a aparut pentru Orange Romania, intri in KIES si sigur iti va face update.

| justmisterious explică (pentru ExpertCompanyGroup):

Si cum verific daca a aparut pentru Orange Romania? Dupa cum ti-am zis, acolo nu apare nimic de Romania.

| ExpertCompanyGroup a răspuns (pentru justmisterious):

Cand apare pe Sammobile, apare si pe KIES. Intri pe Sammobile.com si te uiti la ROM-uri, daca vezi Orange Romania in lista, atunci o sa-ti faca si prin KIES. Daca nu vezi in lista, inca nu s-a lansat, sa scrii in casuta de cauta S5670 si o sa-ti afiseze toate firmware-urile lansate. Din cate am vazut eu, din Europa numai pentru Germania s-a lansat 2.3.6, deci din pacate mai ai de astepta, sau nici nu se va lansa.

| ExpertCompanyGroup a răspuns (pentru justmisterious):

Pentru ca exista android specific pentru Orange, Vodafone etc., ba mai mult difera android pentru Orange Romania fata de Orange Germania de exemplu Andoid pentru Orange Romania se numeste ORO, pentru Cosmote COA, liber de contract ROM, de exemplu Android version: 2.3.4 – Romania telefon liber de contract
GT-I9000_ROM_2_20110823173424
unde GT-I9000 inseamna modelul tefenolui, in cazul de fata Samsung Galaxy S. Are legatura retaua cu modelul de ROM si codul de produs. De exemplu pentru Orange codul de produs 2.3.4 pentru Samsung Galaxy S este GT-I9000HKDORO, cosmote GT-I9000HKDCOA, liber de contract GT-I9000HKYROM

| JustOneLife a răspuns:

Versiunea 2.3.6 nu este pentru Samsung Galaxy Fit...de aceea nu "iti zice"

| justmisterious explică (pentru JustOneLife):

Ahambig grin. Merci pentru raspuns, credeam ca are ceva aplicatia. Si scuze pentru greseala de exprimare, la ora asta nu mai gandesc corect 100%laughing