| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva cum sta treaba cu criptomonedele si cum se pot face ele? Am incercat pe un site, m-am inregistrat si nimic, adica ce trebuie sa faci? Trebuie sa investesti sau cum sta treaba? Mersi.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa ai o camera plina de servere ca sa produci in masa criptomonede apoi le vinzi si obtii bani, e o afacere de prosti pentru ca nu sant multi care isi permit sa arunce mobilieru din casa ca sa investeasca mii de euro in servere + un informatician sa controleze cum merge treaba care si ala trebuie platit. Cu telefonul nu faci nimic.

| NLS a răspuns:

Nu e atat de simplu.
Iti faci cont pe un site specializat in tranzactii, si le cumperi cand sunt ieftine, apoi astepti sa se scumpeasca.
Ai nevoie de un wallet (portofel virtual) (exista de mai multe feluri, unele sunt mai sigure, altele mai putin) in care le depozitezi.
Apoi ca sa le transformi din nou in bani reali, folosesti acelasi serviciu de exchange.

Le mai poti mina cu ASIC-uri sau riguri de minat (un PC slab, montat direct pe un cadru de lemn sau aluminiu, cu sursa puternica, sau mai multe surse, care sa tina placile video.
....si 6-8 placi video relativ puternice, preferabil de la AMD, din seriile RX 470, RX 480, RX 570, RX 580 caci sunt mai eficiente energetic. Ai nevoie de variantele cu 8GB memorie VRAM, pentru un spor de performanta)
Merg si variantele nVidia: GTX 1070, GTX 1060, ...etc

Consumul de electricitate va fi urias, investitia initiala de asemenea, si daca nu ai curent gratuit sau foarte ieftin, o sa iesi pe minus, si o sa-ti cotonogeasca parintii spatele cand vad factura la lumina.

Se merita minatul in Rusia (in zonele cu clima rece), Islanda (e clima rece), Ungaria (curent foarte ieftin), Bulgaria (cel mai mic pret kW/h din Europa) etc