| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte nervos, am un hdd extern de 1tb de la Verbatim de vreo 4-6 ani. Am pe el poze si filmari din 1999-2016 cu toata familia vreo 900gb. Azi am vrut sa-l bag in pc si nu mai merge. Scoate un sunet ciudat si nu il vede nici un pc. Ce pot face? Imi pot recupera datele?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pot recupera datele si de pe un hard disk defect, dar e costisitor.
Daca ai materiale atat de importante, ele se pastreaza in dublura.
Costul unui hard disk suplimentar este net inferior costului recuperarii!

| Al3x998 a răspuns (pentru Bula):

E toata familia pe el. Toate amintiriile.

| gelu1970 a răspuns:

Daca hdd e recunoscut in pc, poti recupera datele si nu e costisitor.
daca nici macar nu e recunoscut in pc, atunci trebuie sa platesti destul unei firme care se dedica a recupera date si care are cele necesare pentru asa ceva. nu e vorba doar de programe.
e un Verbatim de 2.5 sau de 3.5?
se aude ceva cand il conectezi sau nu?

| Al3x998 a răspuns (pentru gelu1970):

Verbatim 2.0/47512, e vechi. E mare. Trebuie sa-l bagi si in priza si in pc. Il pornesti cand apesi pe buton. Cand apas porneste si face un sunet continuu, daca il misc nu se mai aude. Ca sa nu se mai auda trebuie sa-l misc continuu. Se aude un sunet ciudat.

| gelu1970 a răspuns (pentru Al3x998):

Ok. si fiind conectat la pc il recunoaste in computer?
chiar si ca un dispozitiv necunoscut. dar apare in computer sau nici macar atat?

| Al3x998 a răspuns (pentru gelu1970):

Nu il vede, nu face absolut nimic, face sunetul ala si atat. Nu il recunoaste, nu il vede, nimic.

| gelu1970 a răspuns (pentru Al3x998):

Https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

il instalezi si apoi vezi daca acest program ti-l vede
in caz contrar eu as incerca sa pun hdd in alt rack in ideea ca alimentare e de vina
si daca nici asa... apelezi la o firma ce se dedica acestui tip de defectiuni. e foarte costisitor. se deschide hdd si fiecare disc e citit in camere vidate. nu cred ca esti dispus sa platesti atat de mult si trebuie sa gasesti o astfel de firma.

| Al3x998 a răspuns (pentru gelu1970):

Sunt dispus sa platesc si 2000 lei, doar sa recuperez datele de pe el.

| gelu1970 a răspuns (pentru Al3x998):

Am inteles ca l-ai deschis. cumpara o cutie de lectura, "rack" asa cum il numesc desteptii in Romania, si o sa ai 99% sanse sa il citeasca. in concret, acum doua zile am avut un hdd cu aceasta problema si dupa ce am pus hdd in alta cutie a mers fara probleme.
deci alimentarea era problema. cutia are o placa si daca nu alimenteaza corect hdd nu e recunoscut. aici unde sunt eu un rack e vreo 29 euro. spun asta deoarece ca sa platesti o multime de bani pentru recuperare merita sa incerci inainte.
bafta.

| LinxCont a răspuns:

Daca e mare, se poate incerca scoaterea hard disk-ului si punerea lui intr-un calculator, poate va merge acolo.
Eu am un hard extern mare si am scos hardul din el si il am in pc.
Poate s-a stricat numai rack-ul in care e bagat sau sursa de alimentare.

| Al3x998 a răspuns (pentru LinxCont):

Da, l-am desfacut si e ca un hdd normal. De 1tb Samsung dar cand il bag in pc. Pc nu mai porneste din cauza lui. Sta la starting windows. Si nu face nmc. L-am lasat o noapte intreaga si nu a facut nimic, asa a ramas. Daca scot hdd din pc, porneste normal.

| qest11 a răspuns:

Sunt si eu patit, dar le-am recuprat cu un program gratuit getdataback. De atunci le tin pe doua laptopuri si pe dvd, deci in 3 locuri si ma gandesc si la al 4-lea. Nu va bazati doar pe un singur spatiu de stocare. Orice hdd se strica mai devreme sau mai tarziu.

| IulianIuli110 a răspuns:

Du-te cu el la un servis poate vor sti ei ce sa faci
Ar fi fost bine sa ai tot pe o memorie externă