| Andrei2991 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a 8-a si as vrea sa ma apuc de programare, ca un hobby nu in serios si as vrea sa stiu de ce programe am nevoie si de unde sa incep.

5 răspunsuri:
| Ruski a răspuns:

Salutare! Pentru inceput poti invata putin HTML. Nu e tocmai un limbaj de programare, este un limbaj markup, dar reprezinta un bun inceput. Poti citi si despre programare orientata pe obiecte etc.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ruski):

De ce ar citi despre poo cand el nu stie nimic despre programare in general?

| EuphoricSalad a răspuns:

Salut si eu sunt in a 8a daca stii ceva engleza ai putea sa cumperi cartea CODING FOR DUMMIES pentru ca e mai folositor sa codezi in engleza si ai putea sa inveti primele coduri in java script sau python iar cand nu stii ceva cauti pe google in engleza asta e un inceput destul de bun funda?

| DumitruMarcel a răspuns:

Daca vrei sa lucrezi in java sunt tot felul de tutoriale pe net gen java for beginers si ca program ai nevoie de eclipse sau netbeansIDE (multa lume recomanda netbeans).