| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de programare dar nu stiu cu ce sa incep, la scoala fac Borland C++ dar vreau ceva mai nou... Voi ce imi recomandati?

9 răspunsuri:
| sigmanet a răspuns:

C++ cam sta la baza. Invata asta apoi treci la java, php, ajax...Insa stapaneste bazahappy

| asya a răspuns:

Mai nou? Eu zic sa incerci sa te descurci cu C++...sau cu Borland Pascal pentru ca mai noi nu sunt...si in mare parte acestea iti sunt de folos daca vrei sa ai o cariera legata de informatica!

| Cosmin_2153 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci...

Sunt de acord cu cei de mai sus - C++ e baza.

Insa daca vrei web, ai mai multe optiuni - aici depinde ce limbaj o sa iti placa mai mult. ASP sau PHP sunt baza.

L-as cita pe Matt Mullenweg (cel care a creat platform WordPress), si ti-as recomanda PHP+Python.

Oricum, ideea e sa inveti bazele programarii f bine, sa mananci pe paine algoritmi. Daca stii asta, o sa iti fie usor pentru ca dupa aceea nu difera decat sintaxa. Succes!

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Prietene, mai nou decat C plusplus nu prea exista...
Decat pascal mai bine C

| smar2studios a răspuns:

Ruby sau Python. Ambele limbaje au cate un framework pentru web development: Rails pentru Ruby si Django pentru Python. Dar le inveti pe cont propriu, ca la scoala te invata numai vechituri big grin

| vlad91 a răspuns:

Intai c++ apoi java si php happy spor la treaba dupa ce stapanesti foarte bine c++ poti sa te apuci de restul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apucate de invatat lasa proostiile

| Vetisan_Vasile_1991 a răspuns:

C++ este oky ca limbaj insa compilatorul e de tot cacatu treci pe Visual studio 2010 Express ca ii moca

| delgado a răspuns:

Basic sau java sunt cele mai cautate happy