| WarHammer02 a întrebat:

Sunt nou in legatura cu laptopurile si as vrea sa stiu daca conteaza ce pasta termica pui..Adica are ceva daca pui pasta silver(argintie) sau trebuie stock( alba) sa spun asa.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Pasta termoconductoare e indicat sa o schimbi odata pe an.
desi unii sunt asa de destepti si nu o schimba niciodata eu iti recomand sa o faci. intervalul de un an nu l-am respectat in totalitate insa trebuie sa intelegi ca pasta isi pierde proprietatile dupa o perioada de timp. dintre cele de mai sus mai alege silver. are proprietati mai bune.
PS: eu nu traiesc de pe urma reparatiilor pc/laptopuri, deci nu am interes in a te trimite la un service asa doar ca sa iti dai banii pe ceva "inutil". trebuie sa intelegi ca asa laptopul tau o sa aiba o viata mai lunga.
bafta.

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

In general durata de viata a pastei termoconductoare depaseste cu mult durata de viata a computerului.
Inteleg ca trebuie sa traiasca si cei care repara computere, dar in mojoritatea cazurilor este o operatie inutila.
La noi a devenit o psihoza in masa inlocuirea pastei termoconductoare. Exista echipamente electronice care functioneaza cu pasta din fabrica si 20 de ani, 24 din 24 nu 2-3 ore pe zi ca un laptop.

| nda a răspuns (pentru xerxes1):

Am calculatorul de mai bine de 3 ani si nu i-am schimbat niciodata pasta de la procesor. temperatura e aceeasi ca si in prima zi de functionare.

| LinxCont a răspuns:

O pasta termica e buna daca are conductivitate termica buna, daca se intinde uniform si daca nu se usuca in timp.
Exista pasta termica care conduce curentul electric si care nu conduce curentul.
Cea care conduce curentul contine argint, cupru sau aluminiu, are conductivitate termica mai buna, dar poate defecta circuitele daca ajunge pe placa de baza, si trebuie aplicata cu atentie ca sa nu cada prin anumite locuri si sa faca scurtcircuit.
Pasta alba contine zinc si nu conduce curentul electric.
Pasta termica in timp poate sa-si piarda proprietatile, deci trebuie inlocuita. Cu cativa ani in urma am observat ca procesorul se incalzea mult mai mult decat era normal sa se incalzeasca si de indata ce am inlocuit pasta termica temperaturile au revenit la normal.