| Ciurezeanu_Nicolae_Marian_1967 a întrebat:

Sunt nou pe forum. Am o problema si sper ca ma puteti ajuta. Am un tv BEKO cu tub plat, model 21ct31 txs. Acum cateva seri s-a auzit o pocnitura in el si dintr-o data pe ecran a aparut o dunga verticala si restul imaginii neagra. L-am oprit de la buton, l-am reaprins si dunga era in continuare pe ecran. A doua zi, m-am uitat in el. Am ceva cunostinte de electronica, cat de cat acolo. La o examinare cu ochiul liber am vazut ca TDA 8174 aw avea o gaura mica in el si mirosea a ars. Stiu cum arata un integrat ars. Am cumparat integratul, acelasi model, am schimbat inainte toti condensatorii, atat pe sursa cat si cei din jurul integratului, am montat integratul si surpriza. Cand am pornit televizorul pe ecran aparea doar un punct alb pe mijlocul ecranului, in rest nimic. Ce sfaturi imi dati? Nu sunt lipituri reci pe placa. Va multumesc.

1 răspuns:
| daiana1507 a răspuns:

Incep prin a iti spune sa ai grija cu televizorul/frigiderul/calculator si orice alt electrocasnic in timp ce este furtuna afara.Le scoti din priza.Acum daca spui ca ai schimbat "sursa problemei" ar trebui sa functioneze.Decat sa arunci banii pe alt televizor sau alte piese, mai bine chemi un electrician si te va lamuri.