| cornel97 a întrebat:

Salut sunt nou pe TPU, am o problema legata despre computerul meu., sa incep cu inceputul:

am luat de la un pc mai vechi o placuta cu 2 sloturi usb pe ea, am montato (am conectat firele la paca mea de baza la fel cum erau conectate la pc-ul mai veci), apoi an deschis pc-ul meu pe care am montat placuta pentru a face proba, am bagat un memory stick si nu a mers (stick-ul a mers si pe alte pc-uri)... apoi l-am bagat la porturile usb originale (cele din spate) si tot nu a mers (mentionez ca porturile originale mergeau ) acu cred ca s-a dus placa de baza (poate porturile usb originale au legatura cu mufa de pe placa de baza unde am bagat firele si intre ele se formeaza un circuit iar daca am montat firele gresit e posibil sa se strice acel circuit) eu nu stiu ce sa cred... ce pot face sa rezolv aceasta problema?

FUNDITA

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Salut,

Daca deconectezi placuta cu cele doua porturi USB si incerci sa folosesti porturile USB originale (cu un mouse, spre exemplu, nu neaparat cu un Flash Drive / Stick USB) ce se intampla?

In mod normal, daca se ducea vreun integrat de pe placa de baza ti se duceau mai multe integrate si nu mai era mult pana sa nu ti se mai deschida PC-ul... insa banuiesc ca tu iti poti folosi PC-ul, corect?

Daca-mi faci o poza (sau mai multe, astfel incat sa pot sa observ ce-i important) cu ce "năzbâtii" ai facut acolo si imi scrii si denumirea placii de baza poate reusesc sa iti spun ce nu ai facut ok si sa incerci altceva.
Oricum, inainte de asta asigura-te ca placuta respectiva cu cele doua porturi USB functioneaza... O poti testa pe PC-ul vechi, spre exemplu.

O alta solutie este sa duci PC-ul la diagnoza intr-un service IT (pe care probabil il gasesti prin Google...).

Succes! happy

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cele două plăci sunt identice ( cea veche şi cea nouă )?

| omide a răspuns:

Cred ca la service

| alexmovila a răspuns:

Ai facut tu ceva prosti pe acolo.Eu am facut asa:
Alta placa de baza(la mine a fost problema si cu cea video si tot cam asa)
O data ce nu mai merge trebuie alta.Sau poate incearca placa de baza sa o pui la alt PC sa vezi daca merge.
Daca merge PC e de vina

| cornel97 explică:

Multumesc de ajutor, am fost la un magazin cu piese de astea care montaza etc. si mi-au modificat ei pe acolo si merge acum, mutumesc inca odata.