| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai ce am cumparat primul meu laptop si avea deja instalat Windows 8.1.Inainte sa pun intrebari as vrea sa anunt ca am zero cunostinte in d-ale calculatorului sau orice alt fel de tehnologie, deci probabil ca voi intreba niste chestii care pentru vei experimentati vor suna ridicol.Sa incepem:
1. Daca laptop-ul meu are o anumita versiune de Windows(respectiv Windows 8.1)preinstalata,e posibil sa o dezinstalez si sa instalez o versiune mai veche, cu care ma simt mai comfortabil?
2.Atunci cand deschid un folder plin cu fotografii nu am preview la ele,adica,am,dar este imaginea stabdard a calculatorului pentru fotografii(peisajul acela cu nori,munte,apa, etc.). Asadar, nu am cum sa stiu ce fotografie este pana nu o vizualizez.Trebuie sa deschid mai multe fotografii pana o gasesc pe cea pe care voiam sa o deschid de la inceput.
3.Am mai multe probleme cu acest Windows de unde, problema numarul 1, dar problema numarul 2 e cea mai importanta.
4.Cum sa fac sa pot folosi diacritice? Atunci cand foloseam Word-ul erau anumite combinatii de taste.Cum fac sa le aflu? Desi am aflat deja de pe celalalt calculator ca setarile pentru diacritice din Word nu sunt valabile pe internet.
Multumesc pentru timpul acordat.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Dă click dreapta sus pe Options, du-te pe tabul View şi debifează Only show Icons, not thumbnails. Dă Apply şi Ok. Să-mi spui dacă merge.

27 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

1. Numai dacă driverele primite sunt compatibile cu versiuni mai vechi de Windows sau dacă găseşti drivere pentru versiuni mai vechi pe site-ul producătorului. Dacă nu, nu. Şi dacă ştergi Windows-ul oricum pierzi licenţa.

2. Ca să poţi vedea în mod preview te duci pe tabul View din fereastra cu pozele. Acolo alegi Large icons.

4. La 8 nu mai e nevoie să descarci nimic pentru diacritice. Du cursorul în dreapta până ţi-apare bara aia verticală şi click pe Settings. După dai Change PC Settings. După alegi Time and language şi apoi Region and Language. Dai click pe Add a language şi-ţi apare o listă. Alegi Romanian. O să-ţi apară în dreapta jos de aici încolo şi vei putea alege între română şi engleză. Plus că aşa vei putea folosi diacritice oriunde, inclusiv online. Nu doar în Word.

Vezi că nu e nevoie să faci downgrade la alt sistem de operare. Dacă nu-ţi convine că n-ai meniu start sau că îţi apare ecranul ăla cu taburi când aprinzi PC-ul, să ştii că-s softuri care îl fac să meargă ca 7.

| fdhgcvnb a răspuns:

2.Imi pare rau,cred ca nu m-am exprimat in asa fel incat sa intelegeti ce am vrut sa spun:stiu sa schimb marimea iconitelor de la fotografii, in asa fel incat sa fie 'large icons' ori 'details'. Problema este ca in loc sa-mi apara in respectiva imagine o mini-versiune a fotografiei imi apare o mini-versiune a unei anumite imaginii din memoria calculatorului, stiti, ca imaginile acelea care-ti vin bagate deja in memoria calculatorului ori telefonului, etc.

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Aaaa... Dă click dreapta pe o poză, du-te la "Open with...", alege varianta "Choose default program" şi apoi "Windows Photo Viewer". Să fie bifată opţiunea aia cu "Use this app everytime" sau ceva de genul.

O să-ţi rămână aşa pentru toate pozele cu extensia aceleia,.jpg de exemplu. Celelalte extensii, gen.png etc. vor rămâne ca înainte. Faci la fel şi la alea până ţi le vede pe toate cum trebuie.

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

Multumesc pentru raspunsuri. Oricum nu merge.Macar spune-mi, dupa ce am setat limba romana, unde gasesc combinatiile de taste pentru diacritice? Pentru nu e ca si cum dupa ce am setat limba romana, imi apar brusc pe tastatura tastele cu diacritice. happy

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

E imposibil. Ori nu te-ai făcut tu înţeleasă bine cu problema, ori am înţeles eu prost. laughing Eu am tot 8.1 şi am rezolvat problema asta de mult. Ai instalat vreun soft ceva înainte care s-a pus pe default? M-ar ajuta să-mi postezi aici un print screen.

[ ]; ‘ \ = ă î ș ț â. Pentru majuscule Caps Lock sau Shift. În plus, vezi că z-ul e inversat cu y.

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Uite cum îmi apare mie:

http://postimg.org/image/thycfbi1t/

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

Da,multumesc mult, a functionat, in sfarsit! big grin La mine scria totusi 'Always show Icons, never Thumbnails', dar am presupus ca este cam acelasi lucru cu ce-ai spus tu.Am raspuns de-abia acum pentru ca mi se terminase bateria si l-am pus la incarcat.Multumesc inca o data-de cateva zile incercam sa-i dau de capat fara sa stric ceva pe-aici(n-am mai lucrat cu Windows-ul asta).

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Păi Always e. Am scris Only că aşa mi-am adus eu aminte. laughing Dar vezi că poţi sta pe el şi-n timp ce se-ncarcă, nu trebuie neapărat să fie închis. laughing

Dacă nu eşti obişnuită cu el, ţi-am mai scris. Există softuri care să-l facă să meargă mai ca 7 aşa. Îl recomand. E mai bun ca 7, crede-mă. Că nu eşti învăţată cu el e altceva. laughing

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

Poate ca pot sta pe el si in timp ce se-ncarca,dar stii cum e la inceput,cand ai ceva nou,umbli cu el de parca e din portelan. laughing Intai eliberez biroul si-apoi,dupa ce ma asigur ca nu e alunecos,il asez, verific sa se ventileze corect, cand il bag la incarcat, aleg cea mai sigura priza din casa, etc.Respecti toate instructiunile din manual,tot ce ti se recomanda,tot ce iti spun cei ce detin laptop si ai tu impresia ca stiu ceva despre subiect si pe cei care iti dau sfaturi desi n-au nicio idee despre ce vorbesc. Apoi incalci putin cate putin ba o regula,ba o recomandare, ba o instructiune, si vezi cum merge treaba, vezi ca nu ti se strica telefonul daca nu-l incarci complet, daca-l scoti din buzunar in timp ce ploua ori raspunzi cand esti in dus. Testezi apele.La inceput telefonul meu(care are deja 4 ani si jumatate)era tratat cu aceeasi grija exagerata cu care-mi tratez acum laptop-ul; si-acum mi-aduc aminte prima oara cand l-am scapat pe jos:am indraznit, cam la vreo jumatate de an dupa ce l-am cumparat, sa-i dau drumul undeva din cand in cand in loc sa-l asez-il lasasem sa cada pe pat(eu fiind in picioare)si astfel s-a petrecut inimaginabilul.a facut doua salturi si-apoi a ricosat din saltea pe podea. laughing In capul meu s-a desfasurat ca o scena din Matrix, mai ales ca nu ma asteptasem-mi-a luat 1 minut intreg pana sa-mi fac curaj sa ma aplec si sa-l verific.Cu timpul voi fi mai relaxata si cu laptop-ul. Poate. happy

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Depinde de fiecare. S3-ul meu avea o zi şi jumătate când săracul şi-a găsit vremelnicul final aruncat de-un perete c-a pierdut România la handbal. laughing))

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

PS. Nici TV-ul luat de nici juma de an nu a avut mult. Că în el a zburat telefonul. Dar de nervi nu l-am nimerit.

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

laughing Poate ca si asta ar trebui sa se regaseasca in manualul de utilizare:
Utilizati doar incarcatoare si cabluri aprobate de Samsung.
Nu introduceti o cartela de memorie in slotul pentru cartela SIM.
Nu tineti dispozitivul in preajma dumneavoastra pe durata oricaror activitati artistice, sportive, academice, etc. ce presupun spirit combativ.
Nu scoateti cartela de memorie in timp ce dispozitivul transfera date.

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Păi chiar sunt. În afară de aia cu activităţile sportive, restul sunt pe anumite produse. Da, oamenii sunt atât de proşti!

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

laughing Știu că sunt,de acolo le-am luat pe toate,cu excepția celei numite de tine,pe care am băgat-o eu din burtă și le-am adăugat și pe celelalte din manualul de utilizare,tocmai ca să pară veridic.
Și apropo de asta, nu-ți va veni să crezi ce instrucțiuni am mai găsit:
Nu deranjaţi alte persoane când utilizaţi dispozitivul în public.
Nu introduceţi dispozitivul sau accesoriile furnizate în ochi, în urechi
sau în gură.
Nu muşcaţi şi nu ţineţi în gură dispozitivul sau bateria.
Dacă dispozitivul are bliţ sau lumină pentru camera foto, nu folosiţi
bliţul aproape de ochii persoanelor sau animalelor de companie.
Nu depozitaţi dispozitivul în apropierea sau în interiorul
radiatoarelor, al cuptoarelor cu microunde, al echipamentelor de
gătit fierbinţi sau a containerelor de înaltă presiune.
Îți indică și câteva norme de conduită, am înțeles că așa este peste hotare:își iau toate precauțiile, și există amenda chiar și pentru cele mai mărunte chestii-aleg așa decât să se bazeze pe faptul că toată lumea e bine-crescută, nu fac presupunerea că lumea are bun-simț.

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Nu ştiu dacă ai fost vreodată pe-afară, dar nu ai idee cât de proastă e de fapt lumea. Crezi că românii îs tuţi? Mergi în Franţa sau stai două săptămâni în SUA. Ăia au în restaurante avertizări cu mestecaţi bine să nu muriţi înecaţi. Plus multe altele.

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

Subliniam tocmai faptul că în alte țări,se oferă tot feluri de instrucțiuni și reguli,care există de altfel și la noi,doar că în Romania sunt așa-numitele 'reguli nescrise'. Acolo nu au de gând să riște să presupună că te duce capul suficient încât să nu-ți introduci degetul în robinet cât timp ești în cadă. Acolo, așa cum ai spus și tu, te-anunță că poate-ar fi mai înțelept să n-o faci; doar așa, în cazul în care totuși nu ești convins că e ceva rău în asta, e un anunț acolo care să-ți confirme și să scutești multă lume de o bătaie inutilă de cap.
http://www.boredpanda.com/funniest-signs-around-the-world/
Aici sunt câteva exemple(evident, nu toate). :))

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Hahaha. Îmi place mai ales cea cu biserica. Ce formulare! :)) Dacă ştii engleză, s-ar putea să-ţi placă şi clipul ăsta. Îmi descrie emoţiile exact!

http://youtu.be/cihXfGTKNJs

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

:)) Nu e greu de ghicit faptul că cel care a făcut videoclipul și tu contribuiți "cu mult drag" la acele 96% din reparații.
Acel prieten,în cazul meu,este un unchi pe care-l respect enorm și-mi este model în viață,cineva cu care mi-ar plăcea să semăn într-o zi; vezi tu,e o contradicție totală între ce reprezintă pentru mine ca om și cum îl "torturez" de fiecare dată când îl rog să mă ajute cu ceva ce ține de calculator.
În primul rând,de fiecare dată când aprinde PC-ul,o face pe mama cu ou și cu oțet pentru că ecranul ei e o copie fidelă a ecranului de la începutul videoclipului-ea salvează absolut tot pe Desktop; practic e plin cu iconițe.Așa că o dată i-a făcut farsa aceea când faci captură de ecran,o pui ca fundal,iar apoi ștergi toate iconițele.
Cât despre faza cum că aș putea să-mi rezolv singură căutând pe internet,asta pot să fac doar în măsura în care am făcut-o,în rest sunt paralelă. Deși mă străduiesc să mai fac și singură,pentru că el tocmai ce mi-a instalat și setat tot ce era de făcut pe laptop,așa că ar trebui să-i dau o pauză.Dar am înțeles ideea,e ca atunci când,cu puțin efort,poți să-ți răspunzi singur la întrebarea de pe TPU.Și eu făceam asta la început, acum caut până înnebunesc și dacă nici atunci nu găsesc, o pun pe TPU.
Da, calculatorul meu chiar avea :-?, cred că vreo 6 ani, și asta după ce l-am primit tot de la el, la mâna a doua, deci se mai adaugă anii de când l-a cumpărat până mi l-a dat mie.Dar el insista să mai tragem de el, pentru că știa că nu ne permitem unul nou.Aș vrea să adaugȘde vreo jumătate de an mergea...în slow motion. Dura de la o comandă la alta vreo 5 min, iar când îl aprindeai și dădeai pe Google, se bloca imediat-nici nu mai spun că dura vreo 10 min numai sa intre în Google,îmi dădeau de fiecare dată când foloseam calculatorul lacrimile de disperare. Știu că sună ridicol,dar în perioada aceea am fost într-o grupă de teatru,și de fiecare dată când trebuia să plâng,mă gândeam că am ceva urgent de căutat pe internet-mă umpleam imediat de furie și frustrare,și mi se umpleau ochii de lacrimi. :))
Aaah,"Wipe"... Avem niște amintiri împreună. Stânsesem la un moment dat o groazăăăăăă de Bookmarks și unchiul meu spune:"Trece-ți ce-ai nevoie pe Stick,il curăț."Pff, nicio problemă, și după aceea am aflat că Wipe șterge tot. Lesne de-nțeles că n-am mai recuperat niciun Bookmark.
În concluzie, filmulețul este amuzant pentru noi, neștiutorii.
Uite: https://www.youtube.com/watch?v=YoB8t0B4jx4
De obicei nu-mi plac farsele ce presupun să sperii pe cineva, dar tipul de la final e genial, am râs cu lacrimi.

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Eh, clipul e puţin biased şi suprasimplifică unele lucruri. Nu, nu oricine poate pur şi simplu să caute pe Google răspunsul. Trebuie să ai o cunoaştere generică asupra problemelor de genul. Dacă faci ca-n clip şi cauţi de ce merge prost vei găsi milioane de posibile motive. Nu aşa merge treaba. Trebuie să ştii să identifici problemele sumar şi, dacă nu ştii cum să repari, atunci cauţi pentru ACEA problemă. În plus, clipul e făcut de vorbitori nativi de engleză pentru alţi nativi. În România nu e aşa uşor. Mulţi oameni care nu prea ştiu să umble nu au habar de obicei nici de engleză. Şi nu e nevoie să-ţi zic că ce găseşti în română păleşte pe lângă calitatea şi cantitatea informaţiilor în engleză.
Am şi eu un clip pentru tine: http://youtu.be/7N5OhNplEd4

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

Dacă aș fi fost eu în situația respectivă, cel mai probabil aș fi reacționat precum urmează:țipăt, apoi leșin.Am fost de două ori în situații amuzante în care m-am speriat în mod exagerat:
o Odata ne întorceam din parc ori de la pescuit,și când am intrat în mașină, era o gânganie lângă mine. Închisesem deja ușa, iar mașina pornise; eu stau de obicei în spatele scaunului din dreapta, iar drăcovenia era cam pe la mijlocul banchetei, așa că nu aveam unde să mă retrag.Am crescut la țară,și cumva, toți țânțarii, păianjenii, puricii, furnicile și orice altceva a cărei ciupitură dă mâncărimi mă găsea pe mine.Acolo am experimentat prima ciupitură de muscă(e groaznic de dureros!) și prima și sper eu ultima ciupitură de greiere.Dac-ar fi să reduc totul la câteva cuvinte, a fost cel mai dureros lucru din viața mea, după arsura pe care am căpătat-o-n palmă.Așa că atunci când am văzut bâzdâgania, nu a mai contat că era verde deschis în loc de gri.Am crezut că e un greiere,așa că am început să țip,să mă împing în ușă, și, a, da, am suferit o presincopă.Am țipat vreo 3-4 secunde pe un ton descendent,holbându-mă la el,apoi m-am înmuiat toată și m-am rezemat fără voia mea de scaunul mamei. laughing Apropo,s-a dovedit a fi un cosaș.
o A doua oară a fost după ce o prietenă care dormise la mine cu cateva zile înainte de incident a comentat asupra veșnic-scârțâitorului meu parchet.A spus că sună de parcă cineva s-ar târî pe el,și-apoi a hotărât că ar trebui să știu despre mersul paianjenului din Exorcistul. Apoi,în gloriosul moment care va fi ținut minte ca cea mai jenantă sperietură, de-abia ce stinsesem televizorul, să mă culc, stăteam în fund în mijlocul patului, și parchetul de pe hol a început să scârțâie.Ca atunci cand cineva pășește,din ce în ce mai aproape de ușa camerei mele,care era deschisă,și mă gandesc "Tata a fost la bucătărie să bea apă.". Numai că atunci când zgomotul ajunge în fața ușii mele,mă aștept să-l văd pe tata,dar nu era nimic. Zgomotul se oprește. Apoi se aude ca și cum ar fi pășit la mine-n cameră. Până-n momentul ăsta nu eram chiar foarte speriată,doar puțin contrariată de cum se potriveau scârțâiturile.Așa că am rânjit și-am gândit:"Fii serioasă,e doar parchetul."Știi atunci când vorbești doar ca să spui ceva, deși e evident că oului tău ochi puțin îi pasă că-l rogi să nu se ardă, că vii acum, ori când îi comanzi paharului cu apă pe care l-ai pus în poziție precară pe un morman cu cărți să stea? Ei bine, asta am făcut și eu.Am gândit:"Vino, nu mi-e frică de tine! Te provoc!".Și parchetul a scârțâit chiar lângă pat.Și-am țipat.Mda...De-abia acum e amuzant.
Sincer, am vrut să-ți trimit și eu un clip sau câteva imagini amuzante, dar pur și simplu nu mă pot hotărî pe care, căci sunt toate super-amuzante, așa că...

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Câţi ani ai?

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

Um...de ce?

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Eşti foarte deschisă. happy

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Gizăz):

:)) Ce răspuns vag.Deschisă în ce sens? :)) Dau prea multe detalii? De obicei, când cineva te întreabă ce vârstă ai după ce ați vorbit deja de o vreme, poate să însemne doar două lucruri:îi pari mai mare sau mai mică decât crezuse inițial că ești.
https://www.youtube.com/watch?v=Y86A2_pYSYU -Îti dai seama că e o scenă serioasă.
https://www.youtube.com/watch?v=t8dJMYadkWQ -Apropo de asta,într-o zi,nu puteam găsi nicăieri telecomanda,așa că,după vreo jumătate de oră de căutări, m-am lăsat păgubașă.Mai pe seară, când m-am dus să mănânc, am găsit-o-n frigider. :)) Cred că mă dusesem să mă uit ce e prin frigider cu ea în mână și-am vrut să mut ceva pe-acolo, și-am lăsat-o făra să-mi dau seama ca să am ambele mâini libere. Lesne de-nțeles că nu i-am mai privit sceptică pe alții când îmi povesteau întâmplări asemănătoare de-atunci.
http://9gag.tv/......d-tell-you
https://www.youtube.com/watch?v=HGoEfc_tXts
https://www.youtube.com/watch?v=T24DPU-hkJM
https://www.youtube.com/watch?v=vN2WzQzxuoA
https://www.youtube.com/watch?v=0Cl7TY92rd4

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Sincer, nu ştiu câţi ani să-ţi dau. Asta mă nedumereşte pentru că-n general ghicesc destul de repede. laughing

| Gizăz a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Dă click dreapta sus pe Options, du-te pe tabul View şi debifează Only show Icons, not thumbnails. Dă Apply şi Ok. Să-mi spui dacă merge.

| Bryan_Gîrla_1997 a răspuns:

Ei bine :
1. Binteinteles ca poti schimba versiunea de windows dar daca e unl nou e recomandabil sa cobori pana la windows 7 ori sa te obisnuiesti cu windows 8.1
2. Cand deschizi un folder (nu trebuie sa fie neaparat cu poze) dai clickc dreapta intr-o zona cu spatiu gol si va aparea o casuta alba in care primul cuvant este view (sau vizualizare daca e in romana) si mutati cursourul acolo (sagetuta ) si asteptati pana apar niste treburi in dreapta si selectati extra large icons (sau. icoane foarte mari, nu stiu cum s-ar traduce exact) si vor aparea intr-o domensiune mare si puteti selecta si alte dimensiuni daca veti urma pasii dar veti apasa pe altceva in afara de extra large icons sau cum o veni la tine.
3. nu cred ca e o intrebare sau orice necesita ceva de clarificat
4. Diacriticele pot fi folosite apasand butonul cu sigla de la windows + butonul space (saptiu. ala mare si lat). Tinand apast pe butonul windows (care e intre "alt" si "ctrl" ) si apasat de mai multe ori pe tasta spatiu veti puea schimba "limba" tastaturii selectand acolo Romanian sau Romana.
Daca nu gasesti nicaieri p'acolo scris Romanian/Romana inseamna ca trebuie sa intri in Control Panel si e ceva mai complicat sa explic daca zici ca ai 0 experienta in calculatoare. Daca vrei o sa iti dau adresa de mail si rezolvam asa.