| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Tocmai ce m-am abonat la digi, am fost client telekom.
Au venit ieri baietii sa ne conecteze la reteaua digi.(tv si internet)
Ok, TV-u funcționează.
Iar modemul de la internet l-a instalat in alta parte față de unde este calculatorul(PC-UL) pentru ca doar asa "s-a putut" spuse eilaughing)!
Acum ca sa ma conectez cu pc-ul la internet as avea nevoie de un cablu foarte lung sau am auzit de ceva router wireless pe care il conectez la pc după care ma conectez la modemul de internet oferit de digi.

Intrebarea mea este daca ma puteti ajuta spre orientarea achizitionarii unui astfel de produs compatibil(un link ). Nu as vrea sa cumpar unul oarecare si sa nu funcționeze sau sa nu fie compatibil.

Modemul de la digi este marca HUAWEI.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suna la Digi si spune-le ca vrei sa-ti instaleze un cablu de la router-ul lor pana la PC-ul tau.

Cablul poate avea lungime de 100m sau chiar peste si iti va functiona mult mai bine decat prin wi-fi.
In plus, daca vrei sa te conectezi wi-fi la router, atunci trebuie sa-ti instalezi si un modul de wi-fi la calculator, care costa mai ml decat un cablu tras (de router nici nu mai vorbesc).

| dinaprilie a răspuns:

Evident cablul este cel mai bun si cu el vei avea viteza maxima la netul oferit de digi. Toate routerele wireless functioneaza si nu vei avea probleme. Totul tine de bugetul tau.

| Superman1243 a răspuns (pentru dinaprilie):

Cu pc-ul nu ma pot conecta la internet deoarece modemul instalat de digi nu este pozitionat langa pc. Pc-ul nu are wifi din pacate ca si laptopul.
Daca imi poti recomanda ce fel de router pot sa achizitionez ca sa ma pot conecta la internet cu pc-ul.
Multumesc anticipat!

| dinaprilie a răspuns (pentru Superman1243):

In cazul asta iti trebuie si o placa de retea wireless pentru pc si/sau laptop urmata de router pentru digi.
Ex;

https://www.pcgarage.ro/......dual-band/

Sau

https://www.pcgarage.ro/adaptoare-wireless/tp-link/archer-t3u-dual-band/

Si asta pentru router

https://www.pcgarage.ro/......dual-band/

Cam astea sunt evident cu variatiuni pe tema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ma nu ti-au tras si cablul pana la PC? Astia vin echipati cu de toate si oricum plateai metri aia de cablu nu era problema, dar au zis probabil ca scapa repede de tine, trebuia sa ii atentionezi ca instalarea nu consta in pozitionare ruter oriunde si gata, trebuie conectate toate echipamentele si constatare functionare si test de viteza.

Asa au facut si cu mine, ei credeau ca eu stau pe wireless ca vor ei, si am spus clar, trageti cablu ca pe wireless nu am aceeasi viteza si stabilitate ca prin cablu, au tras cablu, am consemnat in procesul verbal cu materialele folosite si gata.

Acum da cumpara niste metri de cablu UTP gata mufat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa iti iei un adaptor wirelles

https://www.emag.ro/......DK94FHBBM/