| Bariel a întrebat:

Salut, tocmai ce mi s-a stricat hardiskul la laptop si vreau sa-l scot dar problema e ca am un surub stricat, uzat(slaba calitate) si nu mai merge cu surubelnita. M-am gandit sa trag si sa rup capacul, dar am zis sa intreb aici sperand ca exista alta modalitate

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai reusit sa strici unicul surub de acces (a capacului de plastic) la hard disk, atunci esti artist emerit ("Mester Strica") in anti-tehnica. laughing
Du laptop-ul la un service, unde au scule speciale pentru asemenea cazuri sau indoaie surbul cu un ciocan de 2-5Kg, pana ce se desface.

| Bariel explică (pentru Bula):

Tocmai ce am vazut ca am formulat gresit, ma refeream la capacul laptopul ui

| Bula a răspuns (pentru Bariel):

Si eu m-am referit la capacul de plastic deasupra hard disk-ului, din carcasa laptop-ului.

| Bariel explică (pentru Bula):

Da, despre carcasa este vorba

| Bula a răspuns (pentru Bariel):

La service-urile bine dotate au scule pentru scoaterea suruburilor stricate.

| sierra1 a răspuns:

Du-te la un service, are scule pentru situația ta

| Adrian5575 a răspuns:

Sa strici e usor. Ia un ciocanel si bate usor in surubelnita sa se formeze putin surubul dupa surubelnita si o sa il desfaci.

| Bariel explică:

Am formulat gresit, ma refer la capacul laptopul ui.

| Adriaw48 a răspuns:

Am pățit și eu.
Solutia este un cuțit cu varful ascuțit. apasa tare pe el si o sa meargă