| Cjxhhffhh a întrebat:

Salut, tocmai mi-a fost dezactivat contul de Facebook, am depus contestatie si vreau sa stiu daca mai poate fi recuperat. Sunt disperat!

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ți l-au dezactivat brusc, fără să îți spună motivul?
Verifică-ți zilnic emailurile și mesajele de pe mobil.
In general, dacă ai fost raportat că folosești o identitate falsă, ți se va solicita să confirmi identitatea. Ei trimit un formular (ex. "Te rugam să efectuezi verificarea identitatii") unde poți atașa copie a actului de identitate (blurezi CNP-ul și adresa domiciliu, fiindca aceste amănunte nu-i interesează)
Lași la vedere poza, numele și data/anul nașterii. Cele două din urmă contează cel mai mult (numele si data nașterii).
Daca datele tale corespund întocmai cu cele menționate pe Facebook, ți-l vor debloca a doua zi (uneori, in câteva ore).
Dacă ceva nu e in regulă, te vor informa.

Dar, dacă te-au blocat pentru că ai încălcat in repetate rânduri termenii și condițiile de utilizare, nu cred că il vor mai activa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ți-ai făcut contul după numele tău real și ai pus poze cu tine, o să ți-l poți recupera. După acea "contestație" o să-ți ceară să dovedești că ești tu, mai exact să îți pozezi buletinul/pasaportul. Dacă nu-ți place ideea asta, poți edita poza și să-ți acoperi CNP-ul.

| Cjxhhffhh explică (pentru anonim_4396):

Si cam cat ar trebui sa astept pana se deblocheaza?