| romica91 a întrebat:

Tocmai mi-am cumparat o tableta Goclever Terra 101 si am o prolema care este ca nu se poate roti... unii zic ca trebuie sa intru in Setari--Afisare--Calibrare. Dar eu nu gasesc aceasta optiune... numita ***Calibrare***.Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Nu e calibrarea. in setari /ecran/bifeaza optiunea sa se roteasca automat.

| romica91 explică (pentru gelu1970):

Este bifata aceasta optiune si degeaba....tot nu se roteste

| gelu1970 a răspuns (pentru romica91):

Ca sa descartezi vreun conflict cu un alt program instalat ulterior fa-i un reset de fabrica. dureaza cam 3 minute. insa daca ai date ce nu vrei sa le stergi salveaza-le in pc si daca ai minisd scoate cartele cand faci reset. bineanteles si cartele sim in cazul in care tableta are functie de telefon. ca o paranteza, calibrarea nu cred ca ti-ar rezolva problea. inca ceva, sunt tablete ce au aparte un buton de blocare a ecranului ca sa nu se roteasca automat. Acer iconia de exemplu are un astfel de buton. eu primul lucru as face reset de fabrica, apoi m-as asigura ca optiunea ce ti-am scris aseara e activata, si in ultimul rand, daca eroarea persista atunci mergi la cei care ti-au vandut tableta in caz ca ai garantie, si daca nu la un atelier it.