| Burghelea_Cristi_1997 a întrebat:

Am 2 calculatoare si as vrea sa conectez internetul pe amandoua. Am internet de la RDS un modem ZTE F625A-MA un switch si 2 cabluri UTP. Problema este ca pe un calculator imi scrie "unidentified network) Poate sa ma ajute cineva?

1 răspuns:
| CRPL a răspuns:

Nu ai ce face cu switch-ul. Conexiunea la RDS se creeaza prin PPPoE, si iti trebuie un PC (sau router) sa se logheze la retea. Daca vrei sa faci retea, iti trebuie pe un pc doua placi de retea; pe una intra internetul de la rds, iar pe cea de-a doua o partajezi (ii pui ip si masca la ip), ia la celalalt pc ii pui alt ip, masca iar ca gateway pui ip-ul primului calculator. Atentie ca pentru aceasta metoda de conectare, cablul care este dintr-un pc in celalalt va trebui sa fie crossover (cauta pe google detalii despre acest tip de cablu), iar calculatorul din urma nu poate accesa internetul daca cel cu doua placi de retea nu este aprins.