| vladlove123 a întrebat:

am 2 intrebari:
1. Are ceva daca folosesc laptopul ca un pc desktop adica pentru muzica , facebook, diverse lucruri pentru scoala . Laptopul este fujitsu siemens v5535 OS: xp
2. La acest laptop am folosit un sistem logitech x530 dar se auzea doar 2.1 , odata cand ascultam muzica sa oprit o boxa si se aude decat 1.1 . La placa de la pc desktop se aud toate deci nu e de la boxe. Ce ar trebui sa ii fac sa se auda 2.1 ?

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

1. Nu este nicio problema daca folosesti laptopul exact pentru ce foloseai si PC-ul.
2. Placa de sunet de la laptop nu are decat 2 iesiri, una pentru casti si una pentru microfon. In portul pentru casti poti pune doar sisteme audio 2.0 sau 2.1. Tu ai conectat un sistem 5.1 si ti-a convertit sunetul doar pe doua canele, nu pe 5. Ca sa poti sa asculti muzica de pe laptop la un sistem 5.1, ai nevoie de o placa de sunet externa (conectata la USB-ul laptopului) si la aceea o sa conectezi sistemul audio 5.1.
Poti incerca asa ceva: http://www.cel.ro/......5.1-usb-l/

2 răspunsuri:
| TupacShakur a răspuns:

Si daca se aude doar 1.1 s-ar putea sa fie ori de la setarile placii de sunet ori sa se fi defectat placa de sunet

| OupS a răspuns:

1-nu se intampla nimic stai linistit
2-inseamna ca este de la laptop o defectiune daca la pc merge
Funda?