| nExTwHo a întrebat:

Am 2 intrebari si anume:
1) Imi va rula GTA IV pe un PC cu:
-Procesor Intel Core i3-3240 @ 3. 4GHz
-Placa video: nVidia GeForce GT 630? (cred ca are 4GB RAM, dar nu sunt sigur)
2) Ce tip de placa video e mai buna: cea dedicata sau integrata?
Va rog sa raspunda cineva care stie, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Zirbo_Filip_1996 a răspuns:

Buna nExTwHo,

In primul rand, cu sistemul pe care l-ai specificat, GTA IV iti va rula perfect. Aici ai dovada: http://www.game-debate.com/....../index.php

In al doilea rand, as vrea sa iti spun ca de cele mai multe ori, placile dedicate sunt mai bune ca cele inegrate.

Multumesc,
Filip

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Uite niste raspunsuri mai sincere.
1. De rulat ruleaza, ca deja gta 4 are cativa ani buni de cand e lansat, mai precis sfarsitul lui 2008.
Insa placa video este slaba mai sus, nu e prea performanta, e clar slabuta. Perfect sa iti mearga doar undeva pe mediu la o rezolutie mica/foarte mica...
Ideea e ca daca vrei un sistem nou pentru jocuri, nu merita...
2. Dedicata este mai performanta, insa depinde enorm de mult si ce model e dedicata, din ce generatie sau pentru integrata, ce cpu este.

| nExTwHo explică (pentru sltlp):

Si ce sistem de gaming mi-ai recomanda?

| sltlp a răspuns (pentru nExTwHo):

Cam cati banuti ai?

| nExTwHo explică (pentru sltlp):

Frate asta e problema mea, eu doar ti-am zis ce sistem de gaming imi recomanzi...

| sltlp a răspuns (pentru nExTwHo):

Pai ok, nu te contrazic, insa daca iti recomand un sistem de 4000 lei sigur o sa zici ca-i prea scump. Nu am zis nimic de rau, doar am intrebat, ca sa stiu din ce categorie de pret sa fie...

| Zirbo_Filip_1996 a răspuns (pentru nExTwHo):

Eu mi-am facut la 1600 de lei (am avut monitorul si HDD-ul) si merg jocurile la maxim pana in prezent (cu exceptia crysis care nu e optimizat). Focalizeaza-te pe un procesor decent, o placa video SPECIAL pentru gaming, memorie 4gb+ 1600+ Hz DDR3... jocurile depind foarte mult de rezolutia pe care o ai. pe un monitor setat la 1920x1080 o sa fie mai putin performant decat pe monitoare cu rezolutie mai mica.
Un procesor AMD legat cu o placa video AMD de gaming, legat cu cel putin 4 GB memorie dual channel.
Aici ai putin ajutor:
http://lmgtfy.com/? q=best+graphics+cards+for+the+money&l=1