| Stroe2000 a întrebat:

Salut TPU,
Am achizitionat de curand un Intel Core i3 3240 3. 4GHz box
asta: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/
si vreau sa stiu daca placa video integrata este mai buna decat nVIDIA geforce210

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Puteai sa cumperi serii mai nou(seria 4k) de la Intel, care e mai noua. Ce ai luat tu are deja 1 an si jumatate de la apartitie.
Si da, integrata e peste gt 210.

| jhonny999 a răspuns:

Un chipset video integrat nu are functiile unei placi video, De obicei chipsetul onboard se foloseste pentru multimedia, dar nu are resurse necesare pentru Gaming, daca esti pasionat de jocuri este necesara o placa video dedicata.