| sMecki1000 a întrebat:

Am 4.1 GB RAM pe PC si vreau sa imi pun de exemplu sa am 8. Ce trebuie sa cumpar PC-ului? Nu ma pricep in PC-URI. si daca puteti sa imi dati si un link de unde pot sa cumpar. Funda!

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Pe site-ul producatorului placii de baza sau din manualul tiparit poti afla aceste detalii. Placa de baza suporta memorii ram de un anumit tip (ddr1, ddr2, ddr3, ddr4), fiecare dintre ele putand avea frecvente diferite. De aceea, pentru achizitionarea unei memorii suplimentare, trebuie sa tii cont atat de tipul ei, cat si de frecventa suportata de placa de baza. Daca poti afla producatorul si modelul placii de baza, te putem ajuta noi despre memoria ram. Daca nu ai acces facil la informatii, descarca Aida64, un utilitar care iti scaneaza componentele si prezinta detalii importante pentru acestea.
http://www.aida64.com/downloads

| sMecki1000 explică (pentru dannyel86):

Uite aici poza: http://postimg.org/image/jxe0ziqdx/

Ce trebuie sa fac sau mai bine zis ce componente trebuie sa cumpar sa am la toate bifat?

| dannyel86 a răspuns (pentru sMecki1000):

Ai recomandarile chiar pe site-ul pe care mi l-ai dat in poza din link. Tu ai placa video de 1 gb, dar ti se cere placa video de 2 gb, ai 4 gb de memorie ram, dar iti trebuie 8. Da-i la Minimum pe site, ca sa vezi setarile minimale de care ai nevoie pentru a folosi jocul. Daca poza e de la Minimum, atunci placa video si procesorul se impun schimbate, iar memoria ram trebuie adaugata, daca ai sloturi disponibile pe placa de baza, sau inlocuita cu unele mai mari, pentru a acoperi cei 8 gb solicitati. Toate piesele schimbate trebuie sa fie compatibile cu placa de baza, de aceea e important sa stii ce placa de baza ai! Tu poti instala jocul si vezi daca ruleaza pe configuratia actuala. Il poti modifica din setari (in caz ca jocul se deschide), sa scazi din cerintele maxime (daca e posibil) sau sa te rezumi la acele jocuri care ruleaza pe configuratia sistemului tau.

| sMecki1000 explică:

Am instalat aida64 dar nu stiu unde gasesc detaliile pentru placa de baza. Uite, FIFA 15 imi merge. Dar putin in lag. Vreau sa imi cumpar cv pentru PC sa nu mai fie asa lag.