| Raptorx a întrebat:

Am achizitionat ieri un router wireless TP-link wr720n si nu reusesc sa ii dau de cap...l-am configurat dar tot nu merge....cine imi poate explica si mie ce as putea face sau cum sa il fac sa mearga Funda!

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

De la cine ai internet?

| DeyCj a răspuns:

Depinde de la ce furnizor de servicii ai internetul.
Ca regulă generală dacă nu știi seta un rooter folosește wizard-ul dar și pentru aia trebuie să știi ce tip de conexiune ai. PPPoE, ADSL, DC că în funcție de asta se fac setările.
Apaoi ca regulă de AUR e setarea rețelei Wifi cum trebuie cu parolă cât mai lungă și sigură și setata pe un canal liber(pe care nu sunt restul, de regulă 5, 6, 7, 8, 9,11,13) dezactivarea UpnP-ului și setarea firewall-ului cum trebuie.Succes

| Ciobanu_Valentin_1994 a răspuns (pentru DeyCj):

Incearca cu mac ul sau introdu DHCP-UL in router si s-ar putea sa iti mearga

| DeyCj a răspuns (pentru Ciobanu_Valentin_1994):

S-ar putea numai. Poate introduce MAC-ul dacă are net de le RDS&RCS că muncește degeaba, idem e și în cazul conexiunii de la UPC unde e DC.:-P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai raspunsuri aiurea mai sus.
1. intri in setup-ul routerului si urmezi indicatiile din cartea lui.
2. daca ai RDS, trebuie sa setezi PPPoE si sa introduci userul si parola din contractul de net acolo.
3. treci apoi la pasul de configurare al retelei wifi, adica sa scrii cum vrei sa se numeasca routerul si apoi sa alegi tipul de securitate pentru wifi, unde iti recomand WPA2/AES, adica sa poti baga aproape orice parola.
Dupa toate astea dai save settings si vezi daca se restarteaza routerul.
4. cand te conectezi la router trebuie sa fii conectat cu cablul in oricare din porturile LAN 1-4, iar cablul de la net sa il bagi in portul WAN.
Daca nici dupa sfaturile mele nu reusesti, vb. cu o persoana care chiar se ocupa cu asa ceva si nu mai spera ca oricine reuseste sa configureze un router.
P.S. Si daca reusesti, sa nu crezi ca ai invatat teoria chibritului pentru ca orice alt model de router se configureaza altfel.
Bafta!

| Raptorx explică:

Am internet de la romtelecom