| tdy a întrebat:

Va rog daca stie cineva cum imi pot configura 2 routere la internetul de la RDS.
Modemul lor este configurat in mod " Bridge" cum spun ei. La primul router am pus username si parola si functioneaza si cică la următorul router trebuie sa îl setez cumva ca ip fals nu prea am inteles nici eu din ce mi-au explicat ei si nu reusesc sa imi fac al doilea router sa meargă. Nici prin cablu nici wireless. Al doilea router este un D-Link.
Multumesc.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce vrei să faci mai exact cu al doilea router? Ca să ai mai multe porturi ethernet, ai nevoie doar de un simplu switch (sau router-ul folosit „în cascadă" cu primul). Ca să ai două rețele wifi (sau extinderea acoperirii), cam tot așa procedezi, doar că a doua rețea o denumești diferit de prima.

| tdy explică (pentru mihai69):

Cu al doilea router vreau simplu semnal sa am internet pentru telefon cand intru in aceea încăpere ca nu am pic de semnal.
Tot nu reusesc.

| mihai69 a răspuns (pentru tdy):

Păi pentru asta nu ai nevoie de două router-e!
Un range extender e suficient (și mult mai ieftin)!