| IonutSxz a întrebat:

am avut un monitor cu rezolutia 1440 x 900 pe vga sau nu stiu ce mufa si imi mergeau mult mai bine jocurile. Acum am luat un monitor cu rez 1920 1080 hdmi si imi merg mai prost, ce pot face?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Defineste "prost"; ai dat un reset la setarile monitorului? Te referi ca ti se vede prost, sau iti face frameskipping sau orice alt fenomen de genul? Depinde ce model de monitor si cum l-ai conectat, prin ce anume (hdmi/display port). Listeaza modelul avut si modelul de acum, si modelul placii video.

| anonimg a răspuns:

Problema este de la driverul placii video. Ai nevoie sa actualizezi driverul. Daca este actualizat, atunci trebuie doar sa modifici manual rezolutia (daca nu s-a modificat automat).

Eu am ceva cu jocurile, dar te ajut pana la urma.
Apoi cand intri in joc modifici rezolutia jocului pe automat sau o selectezi manual la 1080x1920.

| Rd79 a răspuns:

Tu iti dai seama ca sunt cam de doua ori mai multi pixeli pe noul monitor, nu? Normal ca jocurile o sa mearga mai prost la o rezolutie mai inalta.

| DoctorWh0 a răspuns:

Bănuiesc ca e din cauza placii video. Scrie pe google numele placii + max resolution. Dacă nu apare 1920x1080 atunci nu duce rezoluția. Nu ai ce sa faci decât sa folosești ce 1440x900