| Dripple a întrebat:

Am facut in PhotoShope o imagine pe care am scris ceva, mentionez ca la inceput am selectat Background-ul transparent. Dupa ce am terminat de scris am salvat imaginea in format JPG si am urcat-o pe un site.

Problema este ca atunci cand am postat-o la imagine mi-a dat Background-ul alb sad.Cum sa fac sa salvez poza din PhotoShope, ca atunci cand o urc pe un site sa imi preia Background-ul de la site-ul respectiv.

FUNDA!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Pentru a ramane cu transparenta la o fotografie, trebuie salvata ca.png sau.gif. Ce-ai intrebat si ce-au raspuns. In primul rand, vezi daca site-ul respectiv accepta formatul transparent (png, sau gif), deoarece sunt site-uri care convertesc imaginea in jpg, chiar daca tu o ai in png.
Dupa ce ai facut fotografia in Photoshop te de duci alegi "save for the web" si salvezi ca png.

| R0VER a răspuns:

Deci
cateva recomandari, cand lucrezi in ps:
1. indiferent daca vrei sa faci imaginea transparenta sau opaca, invață-te (sa-ti intre in reflex) sa salvezi intai imaginea in format.psd - de ce? pentru ca data viitoare, cand o sa doresti sa editezi sa zicem textul la acea imagine, o ai deja pregatita. nu trebuie s-o iei de la capat. (asa lucrez si eu si nu e numai ca lucrez eu ci asa ci asa lucreaza toti; o sa sesizezi avantajul mai tarziu). asadar - din meniu, save, apoi din casetina format selectezi Photoshop (.psd,.pdd) si dai un nume
2. cum faci imaginea transparenta? intai te asiguri ca ai facut invizibil orice background (fundal) ok. apoi, dupa ce ai salvat deja imaginea in format.psd (de la punctul 1) iarasi meniu, de data asta save AS (nu save simplu) si din casetina format selectezi PNG (.png) si esti atent la nume fisier si extensie (adica sa nu elimini punctul de la extensie de ex fisier.png sa nu-ti apara fara punct pentru ca n-o mai recunoaste photoshop'ul (dar nici alte aplicatii de gestionat fisiere grafice).
3. daca vrei sa adaugi fundal SEMI-trasparent, iti trimit cateva tutoriale simple sa faci asta:
http://www.youtube.com/watch?v=6aPuf9_z8M8
http://www.youtube.com/watch?v=PtfHlSXmjKo
atat. succes!

| Stefy_Stefania_2000 a răspuns:

Deci
cateva recomandari, cand lucrezi in ps:
1. indiferent daca vrei sa faci imaginea transparenta sau opaca, invață-te (sa-ti intre in reflex) sa salvezi intai imaginea in format.psd - de ce? pentru ca data viitoare, cand o sa doresti sa editezi sa zicem textul la acea imagine, o ai deja pregatita. nu trebuie s-o iei de la capat. (asa lucrez si eu si nu e numai ca lucrez eu ci asa ci asa lucreaza toti; o sa sesizezi avantajul mai tarziu). asadar - din meniu, save, apoi din casetina format selectezi Photoshop (.psd,.pdd) si dai un nume
2. cum faci imaginea transparenta? intai te asiguri ca ai facut invizibil orice background (fundal) ok. apoi, dupa ce ai salvat deja imaginea in format.psd (de la punctul 1) iarasi meniu, de data asta save AS (nu save simplu) si din casetina format selectezi PNG (.png) si esti atent la nume fisier si extensie (adica sa nu elimini punctul de la extensie de ex fisier.png sa nu-ti apara fara punct pentru ca n-o mai recunoaste photoshop'ul (dar nici alte aplicatii de gestionat fisiere grafice).
3. daca vrei sa adaugi fundal SEMI-trasparent, iti trimit cateva tutoriale simple sa faci asta:
http://www.youtube.com/watch?v=6aPuf9_z8M8
http://www.youtube.com/watch?v=PtfHlSXmjKo
atat. succes!