| Jaguarss a întrebat:

am folosit clockgen 1.0.5.3 pentru a face overclok
la un pentium 4 2.60 ghz l-am adus la 3.15.ghz cu acest program intr-adevar maresc frecventa procesorului daca depasesc 3.15 ghz ramine pe negru blocat
vreau sa stiu daca acest program e bun.
sau doar arata niste cifre in plus?
din pacate din bios nu pot face nimic asa ca mam tot chinuit cu acest program si nu stiu daca merge cu adevarat.
astept raspunsuri + funda

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Eu zic sa lasi overclock-ul,pentru ca ala se face umbland la voltaje si multiplicator.
Overclock-ul se face din bios,iar daca la tine biosul nu ii permite,atunci placa de baza nu are un VRM solid,sau nu ai ultima versiune de bios stabila.

Daca nu ai VRM solid, atunci mai bine lasa oc-ul pentru ca sunt sanse sa iti prajesti si placa si procesorul.
Dupa ce faci oc trebuie sa testezi stabilitatea siatemului, ca degeaba ai "n mii de ghz" daca sistemul e instabil.

Sfatul meu e sa lasi totul pe frecvente stock.
Daca nu ai m-ai facut pana acum oc, atunci sai linistit, pentru ca vei obtije performanta 2-3% la cpu-ul tau.

| Jaguarss explică (pentru Gabi05):

Eu vreau sa-i fac overclock pentru ca i-am facut un super sistem de racire cu radiator cu lichid si altele cu temperatura nu-i problema procesoru e foarte rece cu acel sistem la fel si placa de baza dar nu am ultima versiune de bios daca i-as vace uptade la bios e posibil sa pot face overclock din bios?

| Gabi05 a răspuns (pentru Jaguarss):

Depinde de vrm, daca ai placa de baza cu vrm slab, nu vei reusit, iar daca ai placa de baza cu vrm solid atunci vei reusi.

Fai update la ultimul bios.

Ps:ai cum sa faci o poza la placa de baza sau zi modelul, si iti voi zice daca e solida pentru oc sau nu.

Ps:Ce sursa ai?
daca ai noname sau delux/inter-tech atunci trebuie schimbata 100% cu un sirtec/cougar daca faci oc.

| Jaguarss explică (pentru Gabi05):

Am aflat de curand ca o placa de baza foarte slaba
fujitsu Siemens d1761
sursa e allide 500 wati
i-am facut si update la bios si tot de geaba
sincer nu mai am nici o speranta sa-i fac overclok la acest sistem

4 răspunsuri:
| Jaguarss explică:

Am aflat de curnd ca placa mea de baza e foarte slaba fujitsu Siemens d1761
sursa allide 500 wati
sincer nu mai am nici o speranta sa-i fac overclok la acest sistem.