| AlexAttac a întrebat:

Salut TPU,
Am gasit intr-un autobuz un Htc one.
Am incercat sa il returnez proprietarului, dar surpriza, nu are in el nici-o cartela sim, nici un numar de teleofn, nici-un nume, nimic.
Neavand nici o idee, m-am gandit sa-l pastrez, dar nu pot sa deschid portul micro sim-ului, aveti vreo idee ce ar trebui sa fac fara acea cheita?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu gasesti proprietarul ar fi legal sa-l predai la politie. Insusirea bunului gasit constituie infractiune.

| AlexAttac explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca asta am sa fac, dar daca il predau politiei propretarul va putea sa-l recupreze, sau il pun ei intr-o cutie de "obiecte pierdute" si proprietaul isi ia ramas bun de la el...

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexAttac):

Poate politia il gaseste pe proprietar sau acesta se adreseaza politiei pentru pierdere/furt.

| sltlp a răspuns:

E ideal sa il returnezi...
Totusi e foarte dubios, fara sim, fara nimic in el? Poze, chiar gol gol?
Daca e gol gol nu pot decat sa ma gandesc: fie a fost luat nou nout si l-a pierdut pe drum, fie a mai fost furat odata si cineva l-a resetat.
Oricum, t eoretic sa pasttrezi asa ceva e infractiune.
Portul de la sim il poti deschide cu un ac /agrafa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic politia il poate gasi pe proprietar daca se chinuie putin

Răspuns utilizator avertizat
| Starla14 a răspuns:

Amice eu as pastra telefonul, fara sim, fara nimic, poate a fost menit pentru tine