| DutaNinelAdrian a întrebat:

Am incercat sa fac port forwarding pe un router HG658 de la Telekom, dar fara succes. Am incercat toate modalitatile de pe Youtube si chiar Google, dar la fel fara succes. Ma intrebam daca ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| AlleXuSS a răspuns:

Salut cel mai simplu ar fi sa te iei dupa modelul asta
https://www.cdnet.ro/port-forward-router-huawei-hg658.html
tu trebuie doar sa-ti pui adresa ip de la local area aia o gasesti in consola windows-ului "cmd" formand "ipconfig" o sa-ti apara toate retelele active tu cauti "local area" iei ip-ul de la IPv4Adress la port completezi cu portul aplicatiei care vrei sa o rulezi gen port pentru server ex minecraft port "25565"
Daca ai nevoie de ajutor lasa-mi mesaj cu ce porturile sau aplicatia respectiva presupun ca vrei sa-ti deschizi un server de ceva joc?
Lasa-mi mesaj si incerc sa te ajut

| DutaNinelAdrian explică (pentru AlleXuSS):

Am incercat si varianta asta, ma gandeam oare ca trebuie sa dau restart la router dupa ce fac port forwarding? Am vazut ca unele routere necesita restart dupa anumite modificari din modem

| DutaNinelAdrian explică (pentru AlleXuSS):

Uite o poza cu setarile din port mapping https://m.imgur.com/a/pEpZII6

| AlleXuSS a răspuns (pentru DutaNinelAdrian):

Da aproape la orice modificare la router necesita restart
din cate vad in poza totul e corect lasa-l asa dai un save si dupa un reboot daca nu merge v-a trebui probabil sa-i dai acces si din firewall-ul windows-ului

| DutaNinelAdrian explică (pentru AlleXuSS):

Java are acces total din firewall.O sa revin cu o poza in care arata ca are acces si multumesc pentru ajutor.

| DutaNinelAdrian explică (pentru AlleXuSS):

Https://imgur.com/oXbnVO4 uite aici poza

| AlleXuSS a răspuns (pentru DutaNinelAdrian):

Pai da are acces dar ca si aplicatie java nu ca si aplicatie server e cu totul alta incearca sa faci dupa tutorialul asta https://www.youtube.com/watch?v=0TQf17ovxWA
sau daca ai antivirus in mare iti recomanda mai toti cand vrei sa tii un server sa opresti antivirusul pentru a permite porturilor sa fie libere/daca nici asta nu merge inseamna ca oamenii de la net ti-au oprit accesul la a hosta/instalezi servere pe ip-ul respectiv!(daca ai rds aia in mare cam opresc astfel de chestii deoarece vor sa-ti vanda ip dedicat pentru asa ceva) Salut si multa bafta

| DutaNinelAdrian explică (pentru AlleXuSS):

Am facut si in firewall cu portul ala si cu TCP si UDP, uite aici https://imgur.com/a/TJyJJuL si nu am rds, am net de la Telekom cu router HG658 Huawei, dar cel mai probal este de la antivirus, am un eset nod32 premium si cred ca de la asta e ca de la altceva nu m-as astepta sa fie.

| AlleXuSS a răspuns (pentru DutaNinelAdrian):

Am specificat de net de la Digi(rcs rds) pentru ca am avut si eu un server de Metin2 hostat intr-un pc vechi si jucat de calculatorul principal toate bune si frumoase pana ma trezesc intr-o dimineata sa dau drumu la server si vad ca baietii cu, care ma jucam nu le mai mergea sa se conecteze am umblat si eu disperat sa fac portforward sa dezactivez firewall-ul de tot si pana la urma am ajuns la ideea ca cei de la rds m-au descoperit ca este mai mult transfer de date ca de obicei si am renuntat la tot! acum lucrez la servere pe reteaua mea si doar folosesc un host dedicat!
Cat despre tine daca reusesti sa-i dai de cap dar ai ip dinamic si nu static poti folosi no-ip!
Bafta!