| anonim_4396 a întrebat:

Am laptop thosiba c660 am scapat pe tastatura apa, f9 nu imi merge, si niste tarani au apasat pe tastatura aiurea si mi s-a blocat touchpadu si trebuie sa apas fn + f9 ca sa imi mearga iar, stiti niste optiuni ceva ca sa imi reactivez touchpadu?

17 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Stii, poti emula orice combinatie de butoane din virtual keyboard, asta pentru viitor in cazul in care iti mai moare vreun buton "cheie".

| vRawr a răspuns (pentru Seby90):

Zimi cum.

| Seby90 a răspuns (pentru vRawr):

Start - all programs - accesories - accesibility - on screen keyboard.

| vRawr a răspuns (pentru Seby90):

Nu am f9 pe screen keyboard.

| Seby90 a răspuns (pentru vRawr):

Http://freevirtualkeyboard.com/ It was just one google away.

| vRawr a răspuns:

Daca mi-ati zice mai concis, as intelege si eu laughing.

| johnnyMe a răspuns:

Deci apesi tasta windows din stanga tastaturi...cu tasta tab(tasta a patra de jos in sus in stanga tastaturi) si apoi din sageti in jos alegi control panel si apesi enter.
Daca ai view by: category alege by icon.
Din sageti in jos alegi mouse
apoi tab pana iti apare un chenar pe buttons sus stanga->dai din sageata stanga pana divice settings din tab pe enable si ai rezolvat problema!
daca ai un mouse care poti sa il conectezi la usb pasi sunt control panel > view as :icon(large small nu conteaza) > moure > device settings> click pe synaptics touchpad si a pai ii dai enable!

| vRawr a răspuns (pentru johnnyMe):

Explica-mi mai concis, nu inteleg, mai simplu

| johnnyMe a răspuns (pentru vRawr):

-Start(in stanga sos sau a treia tasta de la stanga la dreapta din josul tastaturi)
-Control panel si apoi urmezi pasi din fotografiile de jos
http://i50.tinypic.com/242ts2o.jpg
http://i49.tinypic.com/2v2ceqa.jpg
http://i50.tinypic.com/w1dabb.jpg
http://i45.tinypic.com/345cxax.jpg
Daca nu te descurci din tastatura imprumuta un mouse 2 minute si rezolva problema!

| johnnyMe a răspuns (pentru vRawr):

Pai la hardware ce ai?

| johnnyMe a răspuns (pentru vRawr):

Ai driverul la touchpad dezinstalat!
descarca driverul de pe net ....instaleaza si o sa iti mearga!
http://www.all-driver.com/......ivers.html

| vRawr a răspuns (pentru johnnyMe):

Gata,e activat, oare ce naiba are? astia au apasat pe toate butoanele del a laptop... ce e de facut?

| johnnyMe a răspuns (pentru vRawr):

Nu am inteles? ai instalat driverul? Ai rezolvat problema?
Nu stiu cine sunt ''astia'' si ce au facut! laughing

| vRawr a răspuns (pentru johnnyMe):

Au fost niste tipi la mine si au apasat pe toate butoanele de la tastatura si dintr-o data nu a mai mers touc padu, am instalat am intrat acolo, dar imi arata enable, am dezactivat, am dat enable si tot nu merge

| johnnyMe a răspuns (pentru vRawr):

Deci trebuie sa dai pe enable si apoi pe apply ca sa aplyce ceea ce ai facut!
dar dupa ce ai instalat driverulai dat restart la calculator...ai instalat driverul pentru sistemul de operare care il ai 64 sau 32 bit?