| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor cu un proiect legat de levitatia magnetica. Pe scurt, trebuie sa fac un ansamblu de magneti din neodim, in asa fel incat acest ansamblu sa poata pluti de unul singur, fara sa mai fie nevoie de un alt magnet sub el, de exemplu. Acest ansamblu va fi folosit intr-un robot complet automat ("corpul" este sferic, nu va cantari mai mult de 1-2kg). Ma gandeam sa pun banda magnetica (putere de 102g/cm2) pe "fundul" robotului (pe interior), iar apoi sa pun un magnet din neodim (forta de 100kg cel mai ieftin pe care il pot obtine) cu polii in asa fel incat acesta sa pluteasca deasupra benzii (stiu cu trebuie pus in asa fel incat sa nu se rastoarne), acest magnet fiind lipit de restul sasiului. Ce spuneti? Ar merge un astfel de ansamblu? Daca va ganditi la vreo imbunatatire, sunt numai urechi. Multumesc frumos!

8 răspunsuri:
| IoNuTz96 a răspuns:

Asadar tu vrei ca corpul de sus al robotului sa leviteze deasupra unei sfere (in interiorul careie vei pune banda) la fel ca BB-8 din star wars? Ca nu prea inteleg... trebuia sa aduci mai multe detalii. Sau vrei ca robotul respectiv sa leviteze si sa se deplaseze deasupra unei benzi magnetice prestabilite pe un anumit traseu la fel ca si aici https://www.youtube.com/watch?v=zPqEEZa2Gis?

| IoNuTz96 a răspuns (pentru IoNuTz96):

Sau vrei sa faci ceva de genul? https://s15.postimg.io/6klnkg2rf/Untitled.png

| EvhCo a răspuns (pentru IoNuTz96):

Multumesc pentru raspuns. Robotul de care spuneam are sasiul in forma de sfera, si eu incerc sa pun magnetii in asa fel incat robotul sa pluteasca deasupra oricarei suprafete. Momentan, stiu ca un magnet poate levita doar daca este deasupra altui magnet, dar eu vreau ca forta magnetilor din interiorul robotului sa-l impinga pe acesta in sus, astfel levitand fara sa fie deasupra unui alt magnet. Pe scurt, ceva care ar levita "in mod magic", cum s-ar spune. Daca ai jucat Fallout, eu incerc sa reproduc un Eyebot. Cam asa arata acest Eyebot in joc: http://vignette1.wikia.nocookie.net/......ion/latest

| K0sti a răspuns (pentru EvhCo):

Momentan, stiu ca un magnet poate levita doar daca este deasupra altui magnet, dar eu vreau ca forta magnetilor din interiorul robotului sa-l impinga pe acesta in sus, astfel levitand fara sa fie deasupra unui alt magnet... tare asta!

Pe scurt, ceva care ar levita "in mod magic"...nu exista magie!
Mai si ganditi fratilor, ca de aia aveti creier!

| IoNuTz96 a răspuns (pentru EvhCo):

Omul nu a ajuns inca la stadiul acela de evloutie incat sa creeze o astfel de masinarie care sa leviteze singura sau la comanda asa "de capul ei" respingand campul magnetic al pamantului fara sa se ajute macar de forta vantului (aripa, elice) sau alti magneti. Ceea ce spui tu acolo este inca de domeniul SF (si da am jucat si fallout). Gandeste-te ca un astfel de "magnet" care sa respinga forta gravitationala a pamantului trebuie sa fie mai puternic decat toata forta de atractie a pamantului aspura acelui obiect, ceva ce ar fi imposibil de realizat in momentul de fata cu tehnologia existenta. Asa ceva nu exista inca si doar cand te gandesti parca te ia cu fiori. Singurul lucru pe care poti sa il faci este sa te folosesti/creezi un traseu magnetic pe care sa leviteze un alt magnet/magneti aflatii in interiorul robotului respectiv. Sper ca m-am facut inteles. Succes la munca, o sa ai mare nevoie.

| IoNuTz96 a răspuns (pentru EvhCo):

Aaaa, mi-am dat seama ce vrei sa faci. Vrei sa faci o sfera care sa aiba in mijloc un magnet care sa leviteze in mijlocul sferei, respingand banda magnetica lipita pe fundul sferei. Bun. Acum aici toate legile fizici se bat cap in cap.

In primul rand, forta acelui magneti, intr-adevar il va face sa leviteze deasupra benzii insa forta gravitationala a pamantului actioneaza atat asupra sferei cat si asupra magnetului din interior. Forta de respingere dintre banda si magnet nu poate sa fie mai mare decat forta de atractie a pamantului asupra tuturor obiectelor din ansamblu. Asadar toate fortele for ajunge la un echilibru iar sfera tot nu v-a pluti nici in ruptul capului. Ba mai mult, risti sa se intoarca cu "capul in jos" adica banda magnetica sa se duca in sus, iar sfera tot va ramane la sol. E imposibil din toate punctele de vedere. IMPOSIBIL deocamdata! laughing

| IoNuTz96 a răspuns (pentru EvhCo):

Cam asa ceva vrei sa faci tu nu?

https://s14.postimg.io/pzcy603lt/Untitled.png

Au mai incercat si altii, e pierdere de vreme. Nu se poate realiza asa ceva la momentul de fata. Mult succes in continuare.