| 423423rw a întrebat:

Salut TPU. Am nevoie de un sfat. Care dintre cardurile acestea doua video este mai buna pentru un laptop ce mi-ar putea asigura un oarecare nivel de future proof: Radeon RX 6600M 8GB (Laptop Lenovo Gaming 15.6'' Legion 5 15ACH6A, FHD IPS 165Hz, Procesor AMD Ryzen™ 5 5600H (16M Cache, up to 4.2 GHz), 16GB DDR4, 512GB SSD, Radeon RX 6600M 8GB, No OS, Phantom Blue) SAU NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB (https://altex.ro/......HQBCEX00F/ Intreb asta deoarece consider ca memoria VRAM al cardului video cu atat este mai mare cu atat este mai bine. Rtx 3060 are doar 6GB pe cand Radeon RX 6600M are 8GB. Problema e ca daca vrei sa-ti iei un laptop care are un card Nvidia cu 8GB VRAM costa muuuult mai mult decat un laptop cu Radeon RX 6600M de 8GB si nu inteleg de ce. Este mai slab RX-ul decat Nvidia? Si de ce? Pentru ca RX-ul are considerabil mai mult VRAM. Ce laptop sugerati ca ar fi mai ok? Multumesc, ofer fundă.

Răspuns Câştigător
| Roger645 a răspuns:

Nu are monitor. Eu as mai plati ceva in plus pentru sursa 650-750w ( e mica diferenta), as prefera SSD1Tb ( multe jocuri de instaleaza doar in partitia C:) +hdd1Tb pentru stocare date lente. Firma a fost preluata de eMAG, dar isi mentin brandul cumva.

Nici asta nu suna rau( in afara de sursa aia ridicola de doar 450w, posibil rtx 2060 sa fie nitel peste rtx 3050):
https://www.itgalaxy.ro/......ck-452733/

PS: NU ai vreun prieten care lucreaza la asamblat PC uri? Asa afli din interior chestii si poate il iei piese si il asamblezi cu el. Garantia pe piese.

46 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Văd că nimeni n-a zis că plăcile video de laptop sunt pe slot MXM (care și el este de 3 tipuri). În principiu răspunsul este nu, pentru că la fiecare laptop, sistemele de răcire sunt proiectate în așa fel încât să facă față plăcii video cu care a venit și nu uneia superioară, orice placă video mai bună decât cea instalată în sistem va face mai multă căldură (și va consuma mai mult curent) și nu va face față. De asemenea, nici plăcile video de generații mai noi nu vor funcționa, platforma la notebook-uri nu este la fel de upgradabilă ca la desktop-uri. Mai mult, placa video este lipită și se poate schimba doar in service-uri bine dotate. Poti, insa, sa atasezi placi video externe dar sunt scumpe si nu sunt la fel de eficiente. Daca vrei ceva profesional ia-ti un computer sau un laptop cu placa dedicata, de ultima generatie. Costa mult, dar asta e!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru DracuIa):

Da, da! Ai dreptate!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://cpu.userbenchmark.com/......vsm1522632
Deci ala cu procesor AMD Ryzen-7-5800H.

| sierra1 a răspuns:

Prima pagină e inexistentă iar a 2 e un laptop. Ce cauți tu de fapt?

| SunsetTrance a răspuns (pentru sierra1):

Intreaba ce alegere sa faca intre RX 6600M de 8GB si RTX 3060 de 6GB

| sierra1 a răspuns (pentru SunsetTrance):

și cum le "bagă" pe alea in laptop? (dacă tot caută "oarecare nivel de future proof")

| SunsetTrance a răspuns (pentru sierra1):

Ia laptop-ul cu unul dintre cele doua modele de placi dedicate

laptop-ului ii poti adauga doar RAM (doar modelelor mai scumpicele si calitative) sau memorie ROM (harddisk SATA III de 2.5" sau SSD M2, NVMe sau SATA III)

daca faceai, filozof te faceai

| sierra1 a răspuns (pentru SunsetTrance):

~ 423423rw a întrebat: Care dintre cardurile acestea doua video este mai buna~

~ SunsetTrance a răspuns : laptop-ului ii poti adauga doar RAM~

tu ghicești ce ar vrea omul să intrebe dar n-ar chef să se exprime? Că văd că răspunzi la intrebări NEPUSE.

Dacă stăteai in banca ta, dădeai măcar impresia că știi

Răspuns utilizator avertizat
| Roger645 a răspuns:

GeForce RTX 3060 Laptop GPU are viteza 3D cu circa 12% peste Radeon RX 6600M. Daca ma intrebi pe mine, gamerii adevarati folosesc PC uri desktop din n motive. NU laptop, nu telefon, nu tableta. De exemplu, aceeasi placa video desktop GeForce RTX 3060 este cu 30% peste cea de laptop. Nemaivorbind de monitoarele de 19-24" fata de bietul ecran de 15" laptop sau de racirea slaba la laptop. Si usurinta de a face upgrade, schimbat tastatura etc.
Ia laptop doar daca ai nevoie de mobilitate, altfel dai dublu fata de PC desktop la aceeasi parametrii.

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Deacord. Pe mine ma intereseaza sa am o bestiuță portabilă cu care sa pot juca jocuri de tipul AAA create pana in 2022 pe high sau very high, si sa mai pot juca jocuri de tip AAA pe el si peste 5 ani dar pe mediu sau pe low poate in 60fps. Sun constient ca un dekstop e mult mai tare. Dar eu vreau doar un laptop de gaming bun pana in 50 de milioane pe care sa ma pot juca linistit rdr2 pe ultra cu 60fps si care sa aiba o racire decenta sa nu imi ia foc si care sa fie si fiabil sa ma tina macar 5 ani. Asta e tot ce vreau. Ai putea sa-mi recomanzi asa ceva? Mentionez ca nu-s gamer adevarat. laughing Vreau doar un laptop care sa se incadreze la ceea ce am zis mai sus ma poti ajuta?

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

Red Dead Redemption 2 Recommended Requirements
CPU: Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1500X
CPU SPEED: Info
RAM: 12 GB
OS: Windows 10
VIDEO CARD: Nvidia GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480 4GB
PIXEL SHADER: 5.1
VERTEX SHADER: 5.1
FREE DISK SPACE: 150 GB
DEDICATED VIDEO RAM: 3072 MB

Pe acesta l-as alege conform cu cele de mai sus ( 3699 lei):
https://altex.ro/......HQBAEX00F/
Ai CPU similar i7-4770k ok, RAM 16GB ok, SSD512GB ok, NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB, ok. In jocuri cantareste mai greu placa video puternica decat cpu. Doar placa video face 2500-3000lei, inca au preturi mici din vara, cand e cerere mica. Clar ia extragarantie maxima si o tastatura + mouse brand gaming de desktop, ca in 6 luni le faci praf. In 4 ani 80% pica vreo placa video/ de baza, iar la laptop te rupe la piese..si nu le gasesti.

PS: Poti lua cu intentie unul defect din start sau returnat ( mai reduce vreo 500lei), il plimbi inapoi la service si dupa 10-14 zile il iei reparat si mai testat decat alea noi.

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Inteleg, dar 4GB vram nu e cam putin pentru 2022? Din ce am vazut eu ca sa rulezi gta5 pe ultra iti mananca aproape 4 gb de vram si jocul ala e din 2013. De asta este super important pentru mine sa am 6-8 memorie ram pe placa video...

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Chiar acum m-am uitat pe Youtube la laptopul pe care mi l-ai recomandat. E oribil. Duce gta5 cu toate pe verry high cu 36-45 fps si mananca 4gb vram din 4. Vreau un laptop care sa-mi duca gta 5 de exemplu sau rdr2 cu toate pe ultra in 60fps. Laptopurile ce le-am pus mai sus in intrebare, ruleaza jocurile alea (si nu doar pe alea) cu setarile date pe ultra, lejer de tot in 60+fps.

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Pai laptopul ala pe care mi l-ati recomandat dvs, daca dai rdr2 cu toate pe ultra, ia foc pur si simplu. Nu duce mai mult de 25-35fps, iar ca sa fie smooth totul intr-un joc, limita e de 60fps. Sa nu pice sub 60 orice ar fi.

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Va rog sa va uitati la asta: https://www.youtube.com/watch?v=3ulRp3DbezA&ab_channel=GenXReviews
Laptopul pe care mi l-ati recomandat testat pe rdr2 cu toate pe ultra merge in 19fps-uri e patetic. E groaznic. rtx 3050 4GB vram e oribila. E o glumă.

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

M-am uitat in link Youtube, se confirma rtx 3050 4gb, in rdr2 pentru detalii "Ultra: cade in 30 FPS, care e putin. Asa ca intre gameri, cred ca joci cam la fel de bine si pe medium si pe ultra. Teoretic rtx 3060 vs gtx 3050 are in plus cam 40%, adica din 30fps vei sari la 40fps, care iar e putin. Eu zic sa o lasi mai usor cu ultra si rezolutii mari ca ajungi pret de masina sh. Optiunea ta de la inceput cu ssd256gb +hdd1tb nu imi place
Cred ca asta e, mergi direct la ssd1tb: 5599lei ( returnat 5039lei).
i5-11400H beton, 15.6" Full HD, 16GB ok, SSD 1TB ok, NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, Free Dos, negru
https://altex.ro/......158112644/
PS: Daca vrei +30% la placa video la aceeasi bani, ia desktop PC. Cu cei 500lei de la returnat iti iei gar max si tast, mouse gaming.

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Asa mai merge. Eu am si specificat in intrebarea mea ca ma intereseaza sa fie laptop pana in 5000 de lei cam. Ideea e ca rtx 3060 are 6GB vram ceea ce e mai ok. Intrebarea mea e urmatoarea:Laptop Lenovo Gaming 15.6'' Legion 5 15ACH6A, FHD IPS 165Hz, Procesor AMD Ryzen™ 5 5600H (16M Cache, up to 4.2 GHz), 16GB DDR4, 512GB SSD, Radeon RX 6600M 8GB nu este mai bun laptopul ăsta de pe PC garage care e doar 5000 de lei? Nu pot da linkul ca imi zice ca nu e valid. Dar are radeon rx 6600M 8GB de vram si procesor tot de la amd. Deci sunt aceeasi marca atat procesorul cat si placa video si ma gandesc ca e mai ok asa. Ce parere aveti dumneavoastra?

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

E ssd512gb ul mic. Iti trebui 1Tb, mai ales ca nu mai sunt prea scumpe. Batranul GTA 5 ocupa doar el 80Gb, rdr2 150gb, win + office 100gb si gata e plin. O sa ai doar 3 jocuri d-astea mai grele pe ssd512gb. RX 6600 chiar daca are 8Gb VRAM, are GPU mai slab ca RTX 3060 cu 12%. Imi place ca ai rabdare la cautat, nu te grabesti ca fata mare la maritat. Sau esti patit cu ele?

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Nu sunt patit cu ele tocmai de asta intreb ma interesez ca sa iau ceva ce m-ar putea tine 5 ani si sa fie suficient de puternic incat sa mi duca de exemplu RDR cu toate pe high in 60 de fpsuri sa nu zic ultra. Macar high, si sa coste pana in 51 de milioane. Totusi e o suma de bani si vreau sa iau ceva ok. De asta intreb oameni experimentati ca dvs. Deocamdata n am gasit nici un laptop bun in banii astea care sa imi satisfaca dorintele. Nu as mai putea sa i adaug la ala spatiu? Ca are 512GB sa i mai bag eu inca pe atata?

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Plus ca am mai auzit o chestie. E mai ok sa am Gpu amd si Cpu amd adica de la aceeasi familie decat unu Intel altul amd sau altul amd si celalalt Intel. Am auzit ca lucreaza mai tare si mai bine laptopul cand sunt din aceeasi familie fie nVIDIA fie amd.

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

Multa lume crede gresit acest lucru. Compatibilitatea placii de video este cu placa de baza, nu conteaza
felul CPU sau RAM. Daca BIOS ul placii de baza nu suporta placa video ( white list), ea nu se aprinde, indiferent de CPU/ RAM etc. Eu am intalnit placa si CPU AMD care nu vedeau placa video AMD. Alteori placi de baza Intel ( ex DQ77MK) care merg beton cu placi video AMD. Sau o placa de baza naspa Lenovo IS6XM care nu suporta placi video de 4Gb, ci doar 2Gb VRAM. Dar asta e cand asamblezi din piese si nu e cazul tau. E bine ca esti curios. Pana la urma te apuci de facultatea de electronica din Complex Leu...insa enigme tot vor fi. Ai asamblat PC uri?

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

95% din laptopuri au spatiu fizic pentru un singur SSD2.5". Unele mai au si suport mSata ( seamana cu un RAM mic, e nitel mai rapid). Nu poti pune 2 sau 4 x SSD 2.5" / HDD 3.5", ca la desktop ci doar unul. Vorbeste cu vanzatorul sa mai dai 150lei sa faci upgrade de la ssd512Gb catre 1 Tb.
Dar cum te vad eu ca esti curios sa umbli prin el, desktop ul e de 10 ori mai lucrabil/flexibil si poti face upgrade cam la orice( in afara de placa baza) si peste 5 ani. Lumea isi ia PC desktop bunicel acum iar peste 2-3 ani mai schimba un CPU, placa video, care acum sunt prea scumpe si nu merita. Peste 5 ani rtx 3060 va fi medium, cum e rx 550 - gtx 1050 acum. La laptop esti blocat cu upgrade ( doar ssd si ram). Cam toti isi fac scoala la inceput cu desktop, nu am auzit pe nimeni sa porneasca cu laptop.
De ce laptop daca il tii acasa?

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Imi puteti recomanda atunci un dekstop cu tot cu un monitor de 144hz in 51 de milioane? Daca da, va pup si respect si iubesc va dau funda si ce vreti dumneavoastra!

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Daca puteti dumneavoastra sa imi recomandati un dekstop care sa indeplineasca ceea ce imi doresc eu si un monitor de 144hz in 51 de milioane va pup va respect va dau funda si ce vreti dumneavoastra!

| 423423rw explică (pentru Roger645):

.

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Imi puteti recomanda dvs un dekstop cu tot cu monitor de 144hz care sa indeplineasca ceea ce imi doream eu de la laptop in pretul de 51 de milioane?

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

Cam 1 din 3 din cei care isi iau PC il asambleaza ei sau cu cineva care a mai facut. Sursa sa fie puternica ( 650-750w), iar placa de baza ceva Intel, Asus, Gigabyte. RAM 16Gb, obligat identici ( Hynix, Samsung). Vezi niste simulari Youtube cu rdr2 pentru CPU si placa video, forum uri de gameri pentru configuratia potrivita.
Hai ca incep sa dau din casa, pentru placa video :
https://www.videocardbenchmark.net/singleCompare.php
https://www.systemrequirementslab.com/gpu-compare
Doar tu stii ce rezolutii si FPS ai nevoie la rdr2( eu doar am sugerat sa o lasi mai usor cu detalii si rezolutii mari, ca te rupe):
https://www.youtube.com/results?search_query=rdr2+graphic+card

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Ba da rezolv. Multumesc

| 423423rw explică (pentru Roger645):

I5-ul ala in combinatie cu rtx 2060 duce toate jocurile AAA in ultra pe 60+fps si costa doar vreo 44 de milioane. E incredibil. Trebuie cumparat. Daca mai avea rtx-ul ala vram de 8 in loc de 6 era cel mai pont dekstop de cumparat ever.

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

Legat de i5 + rtx 2060, atentie faci cerere scrisa sa iti puna sursa de 650-750w. Cine a pus acolo sursa de 450w a avut ciunga in par, poate e greseala de tipar. O sursa cand pica, poate da soc electric si iti arde juma de PC. Legat de pret, mai e o luna si e BF, dar nu cred in manevrele astea corporatiste ( le scumpeste cu 14 zile inainte si apoi vaz doamne le ieftineste de BF).
PS: Inca ceva daca lucrezi si creativ Excel, scoala, grafica, programare ( Java, C,.Net etc) te ajuta enorm un al doilea monitor ( gasesti 19" la 200lei sh). Adica decat unul mare si scump, mai multa treaba faci cu 2 ( unul de gaming + o ragalie sh).

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Le voi face cerere sa facă asta. Sper doar sa nu mi-l dea trantit sau uzat. laughing Oare daca as cumpara eu componentele de pe el separat de pe pc garage dupa care sa mi-l ansamblez nu ies la acelasi pret? Ia sa incerc. Si multumesc mult de tot si pentru informatiile despre BF. happy

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

Fa-ti un cap de tabel excel cu urmatoarele linii, iar in dreapta treci preturile gasite in urmatoarele 3 saptamani:

procesor
cooler
memorie
SSD
HDD
placa de baza
placa video
dvd rom 3.5"? ( vezi ca unele carcase nu mai au loc pentru dvd rom)
carcasa + sursa 750w
mouse
tastatura
monitor
boxe
imprimanta
Jos Total:
Asa ai maxim control a ceea ce cumperi. Vezi la PC Garage, https://www.forit.ro/
... dealerii en gross au situri ascunse.

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Cum pot sa fac sa-ti mai dau o fundă?

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

Sa imi zici de curiozitate daca iti iese PC ul mai ieftin din componente. Memoriile RAM le poti lua si sh, daca trec memtest, nu prea se strica. Greu va fi pana vezi acel semnal video text ca se aprinde cu on-board ( de regula se face pe un burete, neasamblat). Placa video dedicata poti sa o lasi pe mai tarziu, functie de oferte. Nu stiu cum e cu funda, ca sunt incepator pe site. Daca e ceva subred 90% ( sanse 1/30 la placi) pica in prima luna...Cu un PC de genul asta am inceput ( fa-l desfa-l, ia hardul, da hardul, pana am ajuns sa asamblez peste 1000 buc ( era epoca 486 DX2- 100Mhz cu memorii SIMM de 4Mb, era vreo $1500...cred ca te-ai prins ca sunt dinozaur.
https://www.youtube.com/watch?v=UXgFzbNEy6M&t=417s

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Nu iesi mai ieftin daca ti l asamblezi tu. Adica iesi oarecum, dar ai dekstopuri anamblate pe pc garage si daca cauti de exemplu piesele de pe ele, ajungi la acelasi pret.

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

ForIT cum e fata de PC Garage ca pret?
Fa o cerere pentru configuratia ta PC si aici: https://ge-fors.ro/
Daca vrei iti mai dau vreo 10 firme de PC uri.

| 423423rw explică (pentru Roger645):

Mi se blocheaza mereu siteul ala. E enervant rau nici nu pot da un click...

| Roger645 a răspuns (pentru 423423rw):

Nu are monitor. Eu as mai plati ceva in plus pentru sursa 650-750w ( e mica diferenta), as prefera SSD1Tb ( multe jocuri de instaleaza doar in partitia C:) +hdd1Tb pentru stocare date lente. Firma a fost preluata de eMAG, dar isi mentin brandul cumva.

Nici asta nu suna rau( in afara de sursa aia ridicola de doar 450w, posibil rtx 2060 sa fie nitel peste rtx 3050):
https://www.itgalaxy.ro/......ck-452733/

PS: NU ai vreun prieten care lucreaza la asamblat PC uri? Asa afli din interior chestii si poate il iei piese si il asamblezi cu el. Garantia pe piese.

| SunsetTrance a răspuns:

Ca si performanta, ambele placi video dedicate ofera aproximativ acelasi nivel

cat despre RAM, 8GB de RAM ai placii AMD pot veni in ajutor cand faci video editing, modelare 3D, sau vrei sa joci jocuri la rezolutii foarte mari fara probleme

eu personal as alege placa AMD, deoarece este o idee mai ieftina, o idee mai performanta, si, cel mai important, ofera mai multa compatibilitate cu diferite sisteme de operare, cu o selectie buna de drivere, fie ele oficiale AMD sau open-source (facute de comunitate si puse gratuit pe internet spre uz sau imbunatatire)

nu in ultimul rand, daca vrei sa te joci pe calculator folosind Linux, AMD este clar castigatorul, pentru ca de-a lungul anilor, pe nVidia i-ar cam durut in 14 de driverele pentru Linux si cine avea nVidia trebuia sa isi puna altceva pentru jocuri sau sa aiba bulan sa gaseasca ceva open-source pe internet

deci, iti recomand AMD per total (eu insumi avand un nVidia Gainward GTX 1060 6GB, dar nefolosind Linux - de aici m-am si documentat acum ceva timp ca sa iti ofer raspunsul meu)

| 423423rw explică:

Mno deci pana la urma care din laptopurile alea doua e mai bun? Rx-ul sau Nvidia? Pe care din ele sa il iau? Multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru 423423rw):

Ia-l pe ăla cu 8 GB de video ram dacă tot vrei "mai bun"

| SunsetTrance a răspuns (pentru 423423rw):

RX

| 423423rw explică:

Atat siera1 cat si dracula mi-au oferit raspunsuri bune. Nu pot sa aleg la care din voi sa va dau funda, asa ca sa nu il inedreptatesc pe celalalt, nu voi da la nimeni si va multumesc frumos! happy