| helplfastplease a întrebat:

Am o curiozitate in legatura cu energia electrica. Pe contor imi arata 7052 kWh.E de bine sau rau? Adica....cat o sa imi vina factura de curent? Va rog sa nu radeti de minelaughing. Rog seriozitate.happy. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Acolo e totalul consumat. curentul se plateste la kWh. trebuie sa vezi cat ai avut ultima data cand ai platit ca sa faci diferenta.
1 kWh = 1000 Wh. de exemplu un bec de 50 W inseamna ca intr-o ora consuma 50 Wh, deci in 20 de ore ajunge la 50 W x 20 h = 1000 Wh = 1 kWh.

| helplfastplease explică (pentru al3xander):

Dar crezi ca e mult? totalul...

| helplfastplease explică (pentru al3xander):

Dar crezi ca e mult?

| al3xander a răspuns (pentru helplfastplease):

Pai nu stiu, depinde de cand a inceput contuarul sa monitorizeze. adica de exemplu sa zicem ca un frigider consuma vreo 200 si ceva de kWh/an. 7052 kWh nu ii faci intr-o luna si nici intr-un an cu toate aparatele la un loc. cat ai avut inregistrat pe ultima factura si cand?

| helplfastplease explică (pentru al3xander):

La,,energie electrica activa,, iti arata kWh nu? Daca da, la,, index citit,, imi arata 6848(pe data 13.06.214) si inca un,, index citit,, imi arata 6632(pe data de 12.03. 2014) si pe ultima factura mi-a venit in jur de 160 lei pe 3 luni.happy Iar acum pe contor imi arata 7054laughing

| al3xander a răspuns (pentru helplfastplease):

Da, 7054 sunt kWh (in total). de ultima data cand ai platit ai consumat 7054 - 6848 = 206 kWh, la ultima factura pe 3 luni ai consumat 6848 - 6632 = 216 kWh si ai platit vreo 160 lei. numai sunt demult in Romania si numai stiu cum functioneaza insa am gasit aici un document http://www.enel.ro/......asnici.pdf

| helplfastplease explică (pentru al3xander):

Mersi mult de tot