| helplfastplease a întrebat:

deci...nu inteleg ceva. Pe factura de curentlaughingimi arata acolo la,,energie electrica activa,, dupa imi arata,,kWh,, si dupa,, index citit(Data cutare). La index citit imi arata cati kWh am consumat pe 3 luni? Factura de curent mi-a venit de 160 lei(pe 3 luni) si in momentul asta pe contor imi arata 7100 kWh si... oare cat imi va veni factura de curent acum? cu 30 lei in plus? ca nu inteleg, rog seriozitatelaughing

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

Pe factura iti apare index nou, index vechi si consum.
- index vechi indica numerele de pe contor la ultima citire (in cazut tau acum 2 luni)
- index nou reprezinta cifrele de la citirea actuala
- consum este numarul de kw pe care o sa ii platesti (calcularea lui se face asa: index nou - index vechi = consum)

Indexul nou este mai mare decat index vechi, sau egal daca in ultimele 3 luni nu s-a consumat nimic.

Numarul de pe contor este numarul de kwh consumati de cand s-a pus contorul. ( daca ai masina este ca si numarul de km facuti de cand s-a fabricat masina)