| DNF123 a întrebat:

am o intrebare cu acest adaptor http://www.pcgarage.ro/adaptoare/hama/hdmi-vga-1/ merge sa conectez un ps4 la un monitor.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Teoretic da. Practic nu recomand. Nu da banii pe asa ceva. Eu pot sa garantez ca ai un montor fie 4:3 fie cu o rezolutie jalnica. Si in loc sa il vinzi si sa pui astia 100 lei, poate mai ai si alti banuti si sa cumperi un monitor nou, full hd cu tot ce trebuie, dai banii aiurea pe adaptoare.
ps: sfatul meu e sa nu cumperi asa ceva. S-ar putea sa mearga, dar sunt sanse sa nu mearga. Si oricum, pierzi mult din calitate. Cum ziceam: http://bit.ly/1o9GKZe dvi=hdmi fara sunet, si poti sa pui cablu hdmi-dvi, in timp ce la hdmi-vga nu poti decat cu adaptor. Deci ai 400 lei-100 lei adaptor faci 300. Daca scoti inca 100-200 lei pe monitorul actual, poate si mai mult e perfect. Si cu un monitor de genul ai o imagine full hd clara, fara adaptoare.

| DNF123 explică (pentru sltlp):

Monitorul meu e 1680 x 1050 e HD dar nu e full nu e 4:3 cum zici tu

| sltlp a răspuns (pentru DNF123):

Bun, deci macar poate sa afiseze dar o sa se vada foarte prost. Ps-ul nu iti scaleaza la rezoutia aia, o sa mearga in 72p. scalat. O sa se vada in ceata imaginea.
2. EU propul sa il vinzi. Cele cu rezolutia aia aveau de obicei 22 inch. Ai scoate un pret bun, si sa cumperi unul nou, cum am zis, full hd si fara adaptoare.

| DNF123 explică (pentru DNF123):

Am uitat sa spun monitorul meu are si dvi dar am crezut ca e aceeasi chestie daca cumpar un adaptor hdmi-vga sau un cablu dvi-hdmi.

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Sigur ca da ori bagi mufa aia HDMI in PS, ori in monitor si mai departe prelungesti cu un cablu vga happy