| Bogdan5555555 a întrebat:

Salut, am încercat sa conectez al doilea monitor cu ajutorul unui adaptor >HDMI-DP si nu merge.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cablurile (sau adaptoarele) DP-HDMI uzuale nu functioneaza in orice conditie, pentru ca semnalul DP nu poate fi convertit in semnal HDMI (e vorba despre legaturile electrice, si multe altele).
Trebuie ca mufa de iesire sa aiba inscriptionat pe ea DP si 2 de + daca vrei sa functioneze orice cablu/adaptor.

Daca vezi acest semn, atunci acel cablu va functiona 100%, altfel nu.

https://upload.wikimedia.org/......p_crop.jpg

https://www.kensington.com/......deo-ports/

Exista insa si adaptoare active.
Acestea functioneaza in orice conditie, dar sunt mai greu de gasit.

| Bogdan5555555 explică (pentru NLS):

Salut, poti sa-mi recomanzi un site unde găsesc cablu DP activ, m-am uitat la mufa de ieșire și are inscripționat DP fără doi de +. Multumesc!

| NLS a răspuns (pentru Bogdan5555555):

Https://conectica.ro/......lock-85928

Cu acesta va functiona garantat.

PS: nu ai inteles inca ca nu e vorba despre calitatea cablului, ci despre tehnologia acestuia?

Cablurile pasive (normale) nu functioneaza decat daca slotul este DP++.

Pentru conectorii DP (fara ++) ai nevoie de un cablu activ care sa transforme semnalul DP in HDMI.

DP++ ports are more flexible than standard DP ports since they can transmit DVI, HDMI, and DP signals using a passive cable—which is helpful if you connect to both legacy and newer monitors.
Standard DP ports can also support DVI and HDMI signals but will require an active adapter to do it.

| UserRo10 a răspuns:

Apasa windows+p sau da reinstall la driverul video. Daca nu merge schmba adaptorul si ia unul mai calitativ

| Bogdan5555555 explică (pentru UserRo10):

Am reinstalat și nu a mers.
Imi poți recomanda un site pentru un adaptor mai calitativ(eu am cumpărat de pe e ma g). Mulțumesc!