| ALEXXXL19 a întrebat:

Am o intrebare curioasa, exista un adaptor de la sata la mai multe sata si daca da, exista pentru pc sau laptop/

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu are cum sa fie.
Fiecare conexiune de pe placa de baza se aloca unui numar de indexare, iar daca ai conecta un "hub" SATA, atunci ar trebui sa suprascrie acest numar cu mai multe (ceea ce ar fi imposibil).

Ceea ce se poate face:
1. Folosirea unei placi PCI /PCIe pentru mai multe unitati SATA (la PC-uri) sau
2. Folosirea unui HUB USB (activ) si cate un adaptor USB-SATA pentru fiecare disc separat sau folosirea mai multor HDD-uri externe.

| CarcotasulVesel a răspuns:

In teorie, am auzit intr-un singur loc
in practica, sunt sigur ca respectivul device are niste componente speciale ca sa faca asta posibil, si tu nu ai cum sa il pui la PC

unde am auzit?

la cutiile de extensie Synology:
https://youtu.be/V9fwVfj5Owg?t=320
cablul ala pe care il connecteaza la ambele aparate este eSata, si pe un singur cablu, practic, connecteaza 5 noi harddisk-uri sau ssd-uri... iar pe acelasi eSata poti sa connectezi un hdd extern (chiar am facut asta, IRL)

| refx a răspuns:

Sunt adaptoare usb - sata gen: https://bit.ly/2GlRIjP