| unbaiatanonim a întrebat:

Salut, TPU. Am o intrebare, daca cineva da un atac de tip DDoS (Distributed Denial of Services) poate fi prins? Sa zicem ca mi-am infectat pc-ul cu un RAT (remote admin tool) impreuna cu alti 10-20 de oameni. Daca Hackerul da comanda ca pc-urile noastre sa porneasca un atac simultan catre un website, noi putem deveni complici? Putem sa ne trezim cu garda la usa? Dar hackerul poate fi prins?

Răspuns Câştigător
| boogdan91 a răspuns:

Da,poate. Mai intai infecteaza calculatoarele altor oameni cu un RAT, si Ddos-ul pleaca doar din calculatoarele respectivilor, nu si al lui. Daca sunteti siguri de treaba asta, lu-ati legatura cu administratorul retelei si informati-l despre treaba asta. Daca ar veni garda la voi, v-ar ridica calculatoarele ca sa vada ce si cum ati facut si si-ar da seama ca ati avut instalat un RAT. Incercati sa dezinstalati voi acel RAT si sa va securizati f bine pc-ul.

2 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Pai cam ai dreptate, serverele inregistreaza toate datele necesare pentru a se proteja, iar in acest fel va inregistra toate IP-urile de unde profine atacul.
Cat despre garda, depinde ce servere ataca.
Daca stii, a fost cineva care i-a spart adresa de email lu` Ciutacu, amicu` lu` Mircea Badea, tipul a fost prins de politie, si sanctionat conform legii.
Daca eu ti-as sparge tie emailul si m-ai reclama nu s-ar uita nici d***u la tine...
Deci... happy
Daca nu stii sa scoti trojenii, si RAT-ul, reinstaleaza windowsul formatand tot.

| PROFESSIONAL a răspuns:

Bineinteles, acum depinde si de hacker, Majoritatea sunt prinsi. Printro urmarire de ip. Depinde si de ownerii website-ului respectiv, daca informeaza politia.