| Necoara a întrebat:

Salut TPU! Am o întrebare, eu am un sound bar doar bara și vreau sa achiziționez un subwoofer, pot conecta bara la el prin line in?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Line in" este o intrare a amplificatorului, cu semnal de marime standar de 0.7V.
Daca soundbar-ul tau are iesire "line out", atunci poti conecta subwoofer la el, prin cablu mufat adecvat, daca are mufa de intrare "line in".

| Necoara explică (pentru Bula):

Soundbar-ul are line in și coaxial

| Bula a răspuns (pentru Necoara):

Nu e bine pentru tine!
In subwoofer trebuie sa ai intrare Line in (sau Aux, in).

| Necoara explică (pentru Bula):

Dar prin alt ceva mai pot conecta sound-barul la subwoofer in afara de line in? Maine s-ar putea sa ma duc sa îmi iau un subwoofer

| Bula a răspuns (pentru Necoara):

Nivelele de semnal conteaza!
Semnalul "Linie" ("Line") este de 0.7V, cel "Aux" este de doar 50mV (0.05V).
Sound bar-ul si subwoofer-ul trebuie sa aiba ACELASI nivel de semnal ca si amplificatorul /placa de sunet, la iesire!
Altfel ori se va auzi tare ragusit, ori foarte slab!
Semnalul se poate imparti cu un distribuitor simplu, cu 1 mufa jack-tata si 2 jack-uri mama.

| Necoara explică (pentru Bula):

Ok mulțumesc!

| Frank51 a răspuns:

Da, poți conecta prin orice posibilitate îți oferă soundbarul.