| iPhone44s a întrebat:

am o intrebare legata de procesorul meu.Am Intel Pentium 4 3.00GHz si vreau sa il inlocuiesc cu intel core 2 duo de 2.60GHz sau 3.00GHz, ce trebuie sa stiu inainte de al cumpara? si cam cit mar costa inlocuirea lui? Dau FUNDA celui mai bun raspunss!

Răspuns Câştigător
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Salut.Pai trebuie sa stii socketul placii tale de baza.Il poti afla foarte usor.Iei programul aida32 de pe google si intri in el, iar acolo iti gasesc socketul placii de baza.Dar de obicei intelurile merg pe socket 775. Daca ai de asta s-ar putea sa-ti mearga.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Inainte de asta trebuie sa cunosti soclul si ce tip de BUS. Dupa aceea, trebuie sa pui un ventilator mai puternic sau racire pe azot lichid. Oricum, daca faci upgrade la procesor ar trebui sa urmeze placa video si memoria RAM, altfel nu are rost. Apropo, schimbatul procesorului nu prea este recomandat.

| laurentiu80 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii modelul placii de baza, si socketul. Iti poti descarca de pe net programul cpu-z si acolo iti va arata toate informatiile. bafta!