| crew1shadow a întrebat:

Am o intrebare pe care as dori sa vi-o adresez.

Deci, am o placa de baza Asus P8H67-M/LE pe care am 2 memorii ram de 2 gb fiecare ( memorile sunt Kingston ValueRam DDR3 2gb PC10600 ) as dori sa aflu cate slot-uri de memorie ram are placa de baza si ce memorii ram se potrivesc cu aceasta. Ofer funda celui mai bun si mai rapid raspuns. Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Pai nu inteleg, daca ai placa de baza poti sa numeri sloturile de memorie, nu-i greu! Daca nu reusesti, iti spun eu, are 2 sloturi care functioneaza in dual channel. De asemenea, spui ca ai pe ea doua memorii Kingston DDR3 a cate 2 GB. Ce sa vezi, reiese ca ALEA se potrivesc! Ai pus intrebarea la caterinca sau nu am inteles eu ceva?

| crew1shadow explică (pentru alexmircescu13):

Intrebarea era defapt...cam cate memorii ram mai pot sa pun pe aceasta placa de baza daca mai pot sau nu mai pot. poate nu m-am exprimat coerent ..sau poate nu ai acordat tu suficienta atentie intrebarii. oricum iti multumesc.

| alexmircescu13 a răspuns:

Uite aici un extras din textul pe care-l poti citi daca urmezi link-ul trimis de mine.
2 x DIMM, Max. 16GB, DDR3 1333/1066 Hz Non-ECC, Un-buffered Memory
Dual Channel Memory Architecture
De aici reiese ca ai 2 sloturi de memorie in care poti sa instalezi 2 memorii RAM de cate (cel mult) 8 GB fiecare, ajungand astfel la un total de 16 GB, asta fiind maximul de memorie pe care-l poti instala pe aceasta placa. Vorbim de memorii DDR3, la fel cu cele pe care le ai deja. Pentru alte detalii urmeaza link-ul trimis de mine si vezi acolo toate specificatiile tehnice ale placii de baza. Succes!

| danyello30 a răspuns:

Orice memorie este A-OK!
MemOK! rezolva rapid problemele care apar in cazul incompatibilitatilor cu anumite module de memorie. Acest instrument remarcabil de salvare nu cere decat apasarea unui buton pentru a rezolva problemele de memorie. Cu ajutorul acestei tehnologii, sistemul tau va determina setarile de siguranta, va testa automat diverse latente de memorii, pas cu pas, pana va gasi combinatia potrivita, dupa care va porni sistemul, imbunatatind considerabil procesul de pornire al PC-ului.

Memorie
Memorii suportatebig grinDR3
Capacitate maxima memorie RAM (MB):32768
Suport Dualchannelbig grina
Suport ECCbig grina
Sloturi memorie:4

Sper ca raspunsul meu sa fie complet pentru tine.Deci ai 4 sloturi de memorie pe placa de baza si nu prea conteaza ce memorii folosesti, aceasta placa de baza se seteaza ea automat in functie de ce memorii Ram pui pe ia.Bafta!

| HolboCity a răspuns:

Descarca everest, iti spune orice despre componentele pc-ului inclusiv problema ta, e ff usor de folosit. http://www.softpedia.com/......tion.shtml