| GabiLeonte2 a întrebat:

am o intrebare urmatoarele componente se potrivesc cu o sursa de 400 W:
-Memorie desktop Kingston KVR13N9S8/4, 4GB DDR3, 1333MHz, CL9
-Procesor Intel Celeron G1820, BX80646G1820, 2.7GHz, 2MB, socket 1150
-Placa de baza Gigabyte GA-H81M-S2V, H81, socket 1150, 2xDDR3, 2xSATA3, mATX
Va rog dau funda!

Răspuns Câştigător
| Soryn6 a răspuns:

Salut,da se potrivesc cu sursa!

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Mediu de stocare date... câte vor fi?
Unitate optică(de acre) ai?/dacă ai
Placă video, de care?
Apoi în funcție de tot ce ai în pc se face un calcul de consum real al pieselor.De regulă cu tot cu un hdd, și un blue ray rw și o placă video acceptabilă de gaming(undeva la max 200W consum) 400W reali sunt suficienți.
O dimensoinare corecta se face n load de 99% și se mai lasă vreoi 20W pentru periferice, că de dimensionezi la fix când pui un led în usb de exemplu ți se va opri pc-u că sursa nu mai are putere sa ducă. Succes

| GabiLeonte2 explică (pentru DeyCj):

Salut placa video nu va fi dedicata si ce ofera procesorul iar Opticul este un Hp
dar voi baga un rw.

| DeyCj a răspuns (pentru GabiLeonte2):

Mda, atunci e ok.