| Diggy98 a întrebat:

Am o masina de polisat care functioneaza cu acumulator. Problema este ca trebuie sa stea la incarcat cateva ore si tine maxim 10 minute straight face. Intrebarea mea este daca pot lega firele de la adaptorul care se baga in priza direct pe contactele masinii unde vine bateria (adaptorul scoate o tensiune cu 1-2 volt mai mare decat tensiunea bateriei, iar curentul este alternat daca nu ma insel). Daca nu se poate face vreo adaptare?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Merge daca gasesti un alimentator care sa furnizeze o tensiune egala sau un pic mai mare (1-2 v) de cat acumulatorul dar sa aiba intensitatea necesara. Pe undeva trebuie sa scrie cati amperi sunt necesari. Sau adaca stii puterea (Wati) si tensiunea (volti) putem afla intensitatea (amperi).

| horia2012 a răspuns:

Nu. Acumulatorul masinii are un curent mai mare decat al incarcatorului. Se va arde incarcatorul (asta daca va merge).
Nu poti decat sa schimbi acumulatorul.

| Diggy98 explică (pentru horia2012):

Daca tensiunea incarcatorului ar fi mai mica decat cea a acumulatorului nu ar putea incarca

| horia2012 a răspuns (pentru Diggy98):

Tensiunea e una, curentul e alta. Curentul de incarcare al incarcatorului este de maxima 10% din curentul maxim al acumulatorului. (ex.-daca acumuatorul masinii are un curent
de 6A, el se incarca la un curent de 0.6A)
Acumulatorul masinii ofera o tensiune constanta si un curent variabil functie de sarcina motorului. Incarcatorul nu poate face asa ceva. Poti incerca si ai sa vezi. Nu se arde nimic daca
nu il tii mult timp. Acei 1-2 V in plus nici nu se simt.Dar da jos acumulatorul.
Se poate construi un alimentator ca sa nu mai ai nevoie de acumulator, dar trebuie unul electronic, cu un curent de 6-8A.
(functie de carcateristicile masinii).