| Komarov a întrebat:

Am o mica dilema, am avut patru laptopuri pana acuma cu o problema similara Fujitsu Siemens Amilo, Apple Powerbook G4 TiBook, Thinkpad X61, si iar un Fujitsu Siemens Amilo Pro, ideea e ca face sunete Hard Disk-ul silentioase numai atunci cand el este in sarcina, descarcari, si multe altele browser etc., ideea e ca am facut checkdisk si nu aveau bad-uri este normal sa faca asa? un sunet silentios? si tin sa precizez e ca se aprinde led-ul de hdd de pe marginile laptopului. Deci e normal?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Da e normal atata timp cat sunt silentioase. imagineaza-ti cateva dvd-uri suprapuse si intre ele un brat cu un ac asa cum erau pe vremuri pick-up. acele ace scriu pe discurile din hdd informatie, deci e normal sa auzi acel sunet. cand sunetul devine puternic, hdd incepe sa dea semne de oboseala.
poate am exagerat cu exemplul dat insa asa, la scara redusa, arata un hdd in interior.

| doctorandus a răspuns (pentru gelu1970):

Acele de disc dur nu ating discul.

| gelu1970 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu i-am dat un exemplu destul de "babesc".
probabil ca a inteles ceea ce voiam sa ii spun.
am omis sa ii spun ca acele nu ating discurile asa cum face un pick-up.
dar bratul ce sustune acul se misca foarte repede.