| MetalheadRO a întrebat:

Am o mica problema; un coleg de al meu are o problema cu laptopul.A incercat sa il deschida si spre surprinderea lui, atunci cand il deschidea ii aparea un ecran negru cu scris marunt in coltul din dreapta al ecranului si statea asa vreo 10 minute; dupa inca 10 minute de abia ii se deschidea pe deskotp,insa ii merge teribil de greu, se blocheaza; practic acest laptop nu este 100% functional.Tin sa precizez ca nu a descarcat nimic de pe internet, intrucat a fost plecat la tara si nu prea are net acolo.Pana azi mergea struna si deodata i se intampla asta.Nu il va duce la service; exista o posibilitate sa il repare acasa, pe loc?

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Uite ce as face eu daca nu e in garantie:as scoate harddiskul din el, l-as conecta la o unitate si daca nu are fisiere in partitia C(cea cu windows)i-as da un format.In caz ca sunt fisiere importante pe C, acestea trebuie copiate pe cd-uri sau dvd-uri, stick-uri sau pe alt harddisk pentru a nu se pierde. Daca nu e nimic important pe nici o partitie recomand formatarea tuturor partitiilor(C, D, E, etc). Apoi se monteaza hardiskul la locul lui si se incearca o instalare de winxp(sp2 sau sp3 recomandat)sau un win 7. Daca tot se comporta ciudat, puteti sa incercati cu alt harddisk compatibil si care sa si aiba un win instalat pe el sau va trebui pana la urma dus la doctor.

Răspuns utilizator avertizat
| MetalheadRO explică:

Dau FUNDA!