| Fcsb_Cezar_1997 a întrebat:

Am o pianina korg c-40 electrica! Se aud niste pocnituri in boxe sau nu se mai aude deloc!
De ce se întâmplă asa? Funda va rog ajutati-ma

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai ars integratul final, ala era responsabil cu sunetul, dar afișaj are orga?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a spart membrana boxelor. Trebuie sa schimbi boxele.

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca membrana se sparge, inca se aude sunet, deoarece nu se sparge cu o gaura cat pumnul sa nu se mai miste conul, si apar taieturi. Daca alea sunt mari conul se descentreaza si in timp, bobina se freaca de locul ala unde sta ea si cablurile se pot rupe, si in cazul ala, da, nu mai merg.

| Arthiom a răspuns:

Verifica mai intai boxele cu un multimetru. Il setezi sa masoare rezistenta, ar trebui sa aiba 8ohmi in general. Daca aparatul arata 1 pe orice scala l-ai muta, inseamna ca sunt arse difuzoarele. Daca nu ai multimetru iei o baterie de 9 volti si o pui la bornele difuzorului. Daca se misca membrana, inca e bun, daca nu, e mort. Daca verifici difuzoarele si sunt bune, atunci e undeva pe circuit problema, posibil ce a zis CristiDinBucuresti. Dar aici cel mai bine e sa duci pianina la un electrician sau sa iti iei alta.

| Fcsb_Cezar_1997 explică:

Poftim? Nu prea ma pricep! Mai merge făcută?

| Arthiom a răspuns (pentru Fcsb_Cezar_1997):

Integratul final=circuitul integrat final care se ocupa cu sunetul. Cand a zis afisas, s-a referit la ecranul ala de pe ea, si probabil la led-uri.

| Fcsb_Cezar_1997 explică:

Pot sa ii pun alte boxe?

| Fcsb_Cezar_1997 explică:

Ramon! Dar daca cumpar boxe? Funcţionează

| Fcsb_Cezar_1997 explică:

Pai boxele sunt incorporate

| Fcsb_Cezar_1997 explică:

Dati.mi fb dvs sa vb acolo