| d1m1b0ss128 a întrebat:

Am o placa de baza Intel care are un slot PCI Express x 16, 2.0 si vreau sa imi cumpar o alta placa video. Probelma este ca majoritatea placilor bune au interfata PCI Express 3.0. Stiu ca sunt compatibile, dar o placa video Cu PCI E 3.0 pe placa de baza cu PCI E 2.0 sau mai mic are o latime de banda mai mica. Ceea ce vreau sa stiu este cum ar afecta acest lucru performanta placii video? Am pus aceasta intrebare pentru ca nu vreau sa imi schimb placa de baza...

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Stai linistit, o placa video PCI-E 3.0 va functiona fara probleme si pe 2.0
Ceea ce vei intampina sunt limitari de performante ale placii video, dar desigur vorbesc de placi video high end ( de la 1000 ron in sus )