| V1p3rViruSsatuL a întrebat:

Vreau sa imi cumpar piese de pc si am o intrebare, daca placa video are slot de PCI Express 3.0 si placa de baza are PCI Express (fara 3.0), voi putea atasa placa video la placa de baza? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da.placa ta vidoe va funcționa dar va suferii downgrade de banda de transfer la PCi v1, ce ar echiva de exemplu dacă ai o placă video pe 128 biți ea se va downgrada undeva la 70 de biți pe secundă, deci e o idee ca lătimea de bandă să fie cât mai mare ca să nu se simpta așa tare downgrade-ul.
Succes

| V1p3rViruSsatuL explică (pentru DeyCj):

Si daca de exemplu vreau sa iau o placa de 4gb si 256 biti, nu am gasit placa de baza cu slot video PCI Express 3.0 doar cu PCI Express, cam cat ar limita?

| V1p3rViruSsatuL explică (pentru DeyCj):

Vreau sa pun pe placa asta de baza : http://www.emag.ro/......EK4KKBBBM/
Placa asta video : http://www.emag.ro/......D7L5JBBBM/
Ce spui?

| V1p3rViruSsatuL explică (pentru DeyCj):

Sau da-mi tu un exemplu de placa video cu soket procesor 775, pe care sa pot sa pun o placa video de preferat 4gb si 256 biti dar daca gasesti una de 2gb si 256 biti ar fi bine si asa, oricum placa sa fie pana in 1000ron (10.000) si cat se poate de buna, mersi anticipat

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Da, vei putea, dar se zice ca iti va limita putin din performanta.