| dragosax19 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema, castile mele nu merg la PC, am niste casti de telefon pe care le mai folosesc la PC, tot ce vreau sa va spun este ca castile pe telefon merg si se aud perfect dar la PC nu merg adica nu aud nimic pana acum mergeau iar acum nu am mai deschis calculatorul cateva saptamani iar castile nu mai merg, am incercat sa instalez drivere sa fac update dar nu merge.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) ai incercat alte casti la PC? (alte casti de telefon, imprumutate, sau casti normale pentru PC, de preferat cu microfon)
Se mai intampla sa se defecteze sau arda si acele mufe, chiar daca au functionat perfect in urma cu cateva saptamani.

2) incearca sa nu introduci mufa chiar de tot.

3) vezi ca nu cumva mufa PC-ului sa nu fie infundata cu praf, scame, etc

4) daca nici asa nu merge, dezinstaleaza de tot driverul de sunet,
curata registrii cu CCleaner,
apoi reinstaleaza-l de pe site-ul oficial al placii de baza (sau al placii de sunet, daca ai cumva placa separata.

5) Pe Windows 11 au fost raportate de multe persoane probleme de conectare a castilor normale, dar mai ales a celor bluetooth.

| GeorgeCazan a răspuns:

Vezi că, căștile de telefon au jack cu 4 contacte, cele de pc au 3. Dacă introduci căști de telefon în pc ar putea sa meargă dacă lași în afară ultimul contact, adică nu introduci mufa pana în capăt.

| DonMoldo a răspuns:

Salut, pai depinde ce casti ai, daca au mufa jack de 3.5 mm o sa mearga.