| Bogdan_Vijulie_1997 a întrebat:

Am o problema cu cooler-ul de la processor,cand intru intru-un joc,youtube,(ceva care sa consume processor)incepe sa creasca turatiile la processor(se aude ingrozitor de tare), turatiile ajung la 4780 rpm, sistemul meu este(Placa de baza-Intel Tappen D945GTP,Processor-Dual core Intel Pentium D 945 3400mhz, Bios-Intel EFI N94510J.84A.4131.2009.1122.2232.
Tin sa precizez ca cooler-ul de la processor este stock si este original Intel, Funda celui mai bun raspuns

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

E forte bine asta. Dacă nu se întămpla asta se oprea compuerul din autoprotecție de temperatură. Verifică ce aplicații sau servicii îți țin fergvent cpu-ul pe 100%, oprește-le sau dezactiveaza-le/seteazăle pe nmanual și nu se va mai încalzi așa tare procesorul.Succes

| TheBrainiac a răspuns:

Ia un cooler aftermarket. Nici nu se compara cu asta stock. Cele de firma sunt mai silentioase si tin temperatura procesorului foarte scazuta in comparatie cu cele stock.
Alege de aici unul:
http://www.pcgarage.ro/......ga-775-da/

| sdhashsah a răspuns:

Inseamna ca creste temperatura procesorului! Pasat termoconductoare are? Nu e plin de praf? Verifica un pic si vezi, si fi atent si la temperaturi, posibil sa se fi uscat de tot pasta si sa nu mai isi faca treaba.

| servicelaptopuristorepc a răspuns:

Ii trebuie neaparat o curatare, pus pasta termoconductoare la procesor si nu vei ma avea problema asta.

| Bogdan_Vijulie_1997 explică:

O sa imi pun un cooler de carcasa, ceva setari in bios pentru reducerea zgomotului stiti?(adica sa scada turatiile macar pana la 1500 rpm...)